SRNA index: Srážených zvířat u silnic přibylo


			SRNA index: Srážených zvířat u silnic přibylo

Generali Česká pojišťovna spolu s Centrem dopravního výzkumu (CDV), přináší 6. vydání SRNA indexu, který vždy na jaře (a na podzim) informuje o výši škod i přehledu nejrizikovějších míst ve vztahu ke střetům vozidel se zvěří v Česku. SRNA index pracuje s počtem nehod zaneseným v policejních statistikách, výší škod na majetku, zdraví i životech. Dává je do souvislosti s rozsahem silniční sítě v krajích a okresech. Data jsou tak mezi sebou porovnatelná. Od loňského října do letošního března došlo na domácích silnicích podle policejních dat k 7225[1] srážkám se zvěří. Nehody za sebou zanechaly škody přesahující 330 milionů korun.

Provoz na českých silnicích se už koncem loňského roku vrátil více méně do normálu. Tuto situaci odráží i čísla, která se týkají srážek se zvěří. Meziročně za stejné období je jich více o 25 procent. Policie ČR ve svých statistikách evidovala od loňského října do letošního března (včetně) celkem 7225 případů srážek se zvěří. Započítány do nich ale nejsou ty z jižních a západních Čech (61 případů), kde se tyto nehody systematicky již řadu let nevykazují tak, jako je tomu ve zbytku republiky. I tak jde o nejvyšší číslo za zimní období od roku 2018.


Mohlo by vás zajímat: ČBA: Zájem o hypotéky neklesá. Plánuje ji 13 % Čechů


Srážených zvířat u silnic přibylo 1

Nejvíce nehod motorových vozidel se zvířaty se ve sledovaném období odehrálo ve středních Čechách (1635), na Ústecku (1028) a na Vysočině (885).

Stovky miliónů korun na škodách

Zimní období ukazuje, že proti létu je střetů se zvěří nepatrně méně. To reflektují i výše škod napříč kraji. Za sledované období jejich součet – vycházející z odhadů Policie ČR – dosáhl 339 milionů korun.  Nejvyšší účty se vyplácí za nehody se zvěří vzniklé ve středních Čechách – jde o téměř 84 miliónů korun. Což je dáno i tím, že tento kraj má suverénně nejhustší silniční síť (9 638 km). Co do absolutní výše škod ho následují Vysočina (49 milionů Kč) a Ústecký kraj (38,6 milionů Kč).  „Ve sledovaném období nedošlo v souvislosti se střety se zvěří ke smrtelné nehodě, po níž zůstávají škody na úrovni i desítek milionů korun. Přesto nehody se zvířaty přinesly jedno těžké a 33 lehkých zraněních,“ komentuje situaci Michal Bíl z CDV.

Opravy se stále více prodražují

Generali Česká pojišťovna denně s motoristy řeší zhruba 25 škod po střetu se zvířetem. Trvalý růst zde vykazují náklady nutné k opravě vozidel po takové nehodě. „Průměrná škoda v tuto chvíli dosahuje téměř 45 tisíc korun.

Srážených zvířat u silnic přibylo 2

 Následky menších nehod jsou obvykle řešeny z připojištění střetu se zvěří, ty vyšší pak z havarijního pojištění,“ vysvětluje Patrik Nauš, senior manažer likvidace pojistných událostí motorových vozidel v Generali České pojišťovně. Výjimkou nejsou případy, kdy účet za opravu vozidla dosahuje několika stovek tisíc korun. Typicky jde o vozidlo kategorie SUV, které porazí divoké prase nebo jelení zvěř. Vzhledem k tomu, že v posledních dvou letech v podstatě soustavně rostou ceny náhradních dílů, lakýrnických a dalších prací, budou i náklady na opravy stále vyšší. 

Změny cen náhradních dílů 

Takto se změnily ceny vybraných náhradních dílů u Škody Octavia Combi III 2.0 TDI. Jde o porovnání cen z května 2021 a února 2022:

                                     05/2021            02/2022          nárůst ceny

Čelní sklo                       4 892 Kč           5 593 Kč                +14 %
Kapota                         11 755 Kč         12 694 Kč                +10 %
LED světlomet            18 355 Kč         20 174 Kč                +10 %
Přední nárazník             9 890 Kč         10 983 Kč                +13 %

„Jen za období říjen 2021 až březen 2022 jsme na škodách po srážkách se zvěří vyplatili motoristům 195 miliónů korun. Šlo přitom o 4 424 pojistných událostí,“ upřesňuje Patrik Nauš.

Srážených zvířat u silnic přibylo 3


Mohlo by vás zajímat: Počet úmrtí na silnicích zůstal v roce 2021 výrazně pod úrovní před pandemií


SRNA index bleskově:

  • V ČR od října 2021 do března 2022 evidujeme 7225¹ srážek se zvěří.
  • To znamená, že zhruba na každém 6,2. kilometru českých silnic došlo ke střetu se zvěří.
  • Škoda na zdraví, životě a majetku na jeden kilometr silnic je nejvyšší v Praze (30 357 Kč). S odstupem následují Zlínský kraj (10 658 Kč) a Vysočina (9 666 Kč).
  • Nejvíce nehod eviduje Středočeský kraj. Vezmeme-li však v potaz délku silniční sítě, je nejpravděpodobnější srážka se zvěří v Praze a ve Zlínském kraji.
  • Nejrizikovější úsek pro srážku se zvěří v ČR je aktuálně u Litvínova. Došlo zde na úseku o 305 metrech k 14 nehodám vyčísleným na 476 tisíc Kč.

[1] Číslo je součtem nehod ve všech krajích ČR vč. hl. m. Prahy, avšak nepočítá s Jihočeským a Plzeňským krajem, které dlouhodobě počty nehod systematicky stále neevidují.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články