Video: V Janově se zřítil dálniční most. Čech přežil


			Video: V Janově se zřítil dálniční most. Čech přežil
15.8.2018 Spektrum, Video

V Janově na severu Itálie se zřítil asi 100metrový úsek mostu.Tragédie si vyžádala nejméně 42 mrtvých, 16 lidí je zraněných. Mezi nimi je i český řidič, který by neměl být v ohrožení života. Z výšky 45 metrů spolu s vozovkou dálnice spadlo na 35 osobních aut a několik kamionů. Zavěšený most na dálnici A10 spojující Itálii s jižním pobřežím Francie byl slavnostně otevřen před půl stoletím. Dílo projektanta Riccarda Morandiho od začátku provázely problémy, poslední rekonstrukce proběhla před dvěma lety.

Policie potvrdila, že si tragédie vyžádala nejméně 37 mrtvých. Dalších 16 lidí je zraněno. Mezi oběťmi jsou i tři děti ve věku osmi, dvanácti a třinácti let. Policie upozornila, že se tragická bilance může zvýšit. Na záchranných pracích se podílí 250 hasičů z celé Itálie. Za pomoci speciálně vycvičených psů se snaží dostat do škvír mezi bloky betonu a najít v nich uvězněné lidi. Počet nezvěstných se pohybuje mezi čtyřmi a dvanácti. Z domů v okolí zřícené stavby úřady evakuovaly čtyři sta lidí, protože panují obavy, že most se může dál hroutit.

Zdroj:YouTube

Z mostu spadl také šestačtyřicetiletý český řidič kamionu Martin, který pro server iDNES.cz tragédii popisoval. Na zem spadl z neuvěřitelné pětačtyřicetimetrové výšky. „Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to přežil.“

Řidič má zlomený nos, čtyři žebra a propíchnutou plíci. Je v janovské nemocnici, ale cítí se dobře a je mimo ohrožení života.Jeho tahač ležící kabinou dolů dopadl zhruba deset metrů od mostu a těžké tunové kusy betonu z mostních pilířů tak zázrakem nedopadly na auto. Návěs - tedy trosky, co z něj zbyly - a náklad se válely roztrhány na cucky a zasypány betonovou sutí všude kolem.  České ministerstvo zahraničí v úterý informovalo, že nemá zprávy o dalších českých zraněných či obětech. 

Zdroj:YouTube

Rezignaci vedení společnosti, která provozuje dálniční most, požaduje italský ministr dopravy Danilo Toninelli. Vláda též chce firmě Autostrade per l'Italia odebrat koncesi ke správě dálnice, jejíž součástí je i dotčený most, a vymáhat finanční postih, řekl ve středu Toninelli. Firma by mohla podle smlouvy zaplatit až 150 milionů eur (3,85 miliardy Kč). 

Zavěšený most na dálnici A10 do Milána vede přes řeku Polcevera a nákupní centra, továrny, několik obytných domů a železniční trať. Slavnostně ho otevřeli roce 1967. Měří celkem 1 182 metrů, úroveň vozovky je ve výšce 45 metrů. Mostovku drží tři pylony vysoké 90 metrů, nejdelší rozpětí polí je 210 metrů. Po mostě ročně přejede 25,5 milionu aut. Za posledních třicet let objem dopravy narostl čtyřikrát a počítalo se, že v následujících třech dekádách ještě vzroste o třetinu.

V italských médiích se objevují zprávy, že byl most ze 60. let minulého století často opravován a že experti upozorňovali na nedostatečnost těchto oprav. Také guvernér regionu Ligurie Giovanni Toti uvedl, že údržba mostu se ukázala jako nedostatečná.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články