Zajímavost: Tornáda zaútočila na Německo


			Zajímavost: Tornáda zaútočila na Německo

GDV zveřejnil prvotní informace o škodách, které způsobilo v květnu tornádo v části obce Viersen-Boisheim, která se nachází na západě Severního Porýní – Vestfálska. Očití svědkové potvrdili mnoho poničených domů, demolovaných automobilů a vyvrácených stromů. Skutečností je, že tornáda v Německu způsobují každý rok značné škody.

Mnozí lidé umísťují tornáda jen do USA, ale ve skutečnosti jsou v Německu tornáda rozšířenější více, než se myslelo. Potvrzují to i aktuální fotografie ze Severního Porýní – Vestfálska dokumentující tornádem způsobené škody. Podle informací zveřejněných v médiích bylo následkem výše uvedeného tornáda poškozeno více než 150 domů, přičemž některé z nich jsou neobyvatelné. Minimálně dvě osoby byly zraněny.

Podle Německé meteorologické služby (Der Deutsche Wetterdienst) se počet potvrzených tornád v Německu ročně pohybuje mezi 30 a 60. Pokud jde například o rok 2015, tak 8 tornád bylo potvrzeno a ve 14 případech se jedná o podezření. V roce 2014 meteorologové označili jako potvrzená tornáda celkem 51 případů.  Silné vichřice se v Německu často vyskytují v létě ve spojení s bouřkovými frontami, ale o nějaké hurikánové sezóně nelze zatím v Německu hovořit.


Mohlo by vás zajímat: EURO NCAP: Automatické brzdění pro detekci cyklistů


Skutečnost, že klimatických extrémů přibývá, pocítilo v uplynulých letech hodně lidí například ve formě velkých povodní v Německu v roce 2013.  Počasí vybočuje stále častěji ze zdánlivě pevně nastavených kolejí. U tornád tomu není jinak. Meteorologové uvádějí, že v Německu počet pozorovaných tornád za poslední dvě desetiletí vzrostl. Souvisí to s růstem počtu letních bouřek v Německu a samozřejmě také s využitím moderních záznamových technologií.

Statistiku a informace o tornádech v Německu lze nalézt na portálu „http://www.tornadoliste.de“. Od počátku tohoto roku bylo z 21 eventuálních tornád 6 potvrzeno. Konkrétní výše škod způsobených tornádem v obci Viersen-Boisheim nebyla zatím vyčíslena, ale nejde o zanedbatelné částky. Lze však doložit, že tornádo způsobilo ve srovnatelné obci Framersheim v roce 2015 škody ve výši 5 mil. eur.

Zdroj: GDV

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články