Internet věcí by mohl uvolnit lavinu inovací


			Internet věcí by mohl uvolnit lavinu inovací
29.1.2019 Technologie

Nástup internetu věcí (IoT) má potenciál zvýšit komplexitu rizik a také jejich sílu, nicméně je možné, že také umožní více inovací napříč celým odvětvím pojišťovnictví a jeho hodnotovým řetězcem. Týkat by se to mohlo třeba způsobu vyřizování škod v budoucnosti, tvrdí analytici z Lloyd´s.

V nedávné době byla publikována studie „Svět jako propojená síť: Rizika a příležitosti internetu věcí“. Zpracovaly ji Lloyd´s ve spolupráci University College London a PETRAS Internet of Things Research Hub, a jejím předmětem byl vliv IoT na sektor pojištění.

Podle reportu z analýzy povede IoT k sběru a managementu dat v bezprecedentním rozsahu. To by mohlo znamenat lepší ocenění rizik a flexibilnější produkty na míru a v reálném čase. Současně by to mohlo povzbudit i zájem a starosti držitele pojistky o to, jak jsou využívána jeho data a jak jsou přesná.


Mohlo by vás zajímat: Václav Hönig: Střecha nad hlavou si zaslouží nejvyšší ochranu


Konektivita vytvoří nový obchodní model, v němž se bude vědět více o pojištěných a pojistnících. Pojistky budou generovány v reálném čase ihned a přesně na míru žadatele. Sporné škody zavánějící podvodem budou rozpoznány rychleji. Schopnost tvořit zcela personalizovaná pojištění rovněž umožní pojišťovnám přesněji předvídat a preventivně mírnit rizika.

Avšak report rovněž zmiňuje, že s tím vším bude spojen vznik nových typů ohrožení a rizik, která budou zvyšovat potřebu, aby pojistitelé přišli s novými produkty a službami. Škála a variabilita různých typů selhání nebo narušení, jaká se mohou objevit, bude mít vliv na řadu odvětví a druhů pojištění.


Mohlo by vás zajímat: Dohledové testy ČNB: Jak dopadlo české pojišťovnictví?


A navíc, rozsah a kvalita bezpečnostních standardů, které nyní existují pro svět IoT, zkomplikují pojišťovnám jejich ocenění rizik. Jsou zde i slepá kritická místa v regulaci a legislativě týkající se zařízení IoT a jejich vlivů. Ty zahrnují nejistoty okolo odpovědnosti pro případ, kdy se věci zkrátka vymknou kontrole.

Aby pomohl pojistitelům porozumět evoluci v přijetí IoT do života a jeho potenciálního dopadu, zahrnuje zpráva z analýzy i deset extrémních scénářů ve čtyřech kritických sektorech: infrastruktura a voda, zemědělství, námořní doprava a chytrá domácnost (smart home). Každý ze scénářů zdůrazňuje, jak technologie IoT mohou generovat a zvýšit rizika, která mohou zapříčinit škody v různých druzích pojištění ve stejný okamžik.

Zdroj: lloyds.com

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články