Jak je to doopravdy s odklonem pojišťoven od uhlí?


			Jak je to doopravdy s odklonem pojišťoven od uhlí?
27.12.2018 Pojistný trh

Německá spolková vláda vytvořila Komisi pro uhlí, která doporučuje masivní investice do regionů postižených odklonem od uhelných surovin. Současně varují experti před nebezpečím pro demokracii, jaké může takové odvrácení vyvolat.

U velkých německých pojistitelů je už ale rozhodnuto. Vzdávají se uhelného byznysu a posilují svoji reputaci jako uvědomělí ochránci klimatu. Nicméně celý tento proces není tak jednoduchý, jak se zdá…

Začátkem srpna 2018 překvapil Joachim Wennig, CEO Mnichovské zajišťovny, svým prohlášením u příležitosti publikace pololetních výsledků. Ten začal slovy: „Klimatické změny jsou hotová věc.“ Pak pokračoval ve své řeči tím, že tyto proměny půjdou dál a budou brát jen malý ohled na to, v jakém rozsahu bude třeba pomoci na svět a prosadit nové technologie šetrné k životnímu prostředí. Závěr jeho vystoupení byl jasný: potřebujeme nové technologie – pro získání energie, pro dopravu, vytváření zásob energie, pro průmyslovou produkci. Bez nich bude možná už jen jedna cesta: vzdát se současné životní úrovně a blahobytu, abychom byli schopni omezit ohřívání zeměkoule.

„Mnichovská zajišťovna chce takovému rozvoji technologií explicitně pomoci,“ vyjádřil se Wennig jasně. Dosavadní aktivity, jako je například pojišťování fotovoltaiky, nestačí. Pro rychlejší pokrok je nutné překonávat hranice odvětví a od počátku se zaměřit na moderní nové technologie k produkci energie. Důvodem je fakt, že následky změny klimatu by byly drahé i při omezení ohřívání planety o méně než 2 stupně Celsia, a současně by to znamenalo stále častější a extrémnější přírodní katastrofy. „Ale daleko dražší a společensky zásadnějším ohrožením by byly následky nedodržení tohoto dvoustupňového limitu,“ varoval Joachim Wennig.


Mohlo by vás zajímat: ČKP varuje: Kde se nejvíce bourá pod vlivem alkoholu?


A protože spalování uhlí v ohřívání zeměkoule hraje rozhodující roli, nebude Mnichovská zajišťovna s okamžitou platností investovat do akcií nebo dluhopisů těch podniků, které realizují více než 30 % svého obratu ve spojení s uhlím. Ovšem s výhradou výjimek u konkrétních případů, jakými jsou vazby na stávající klienty nebo ve vybraných zemích.

Pojišťovny uhlí nechtějí

Už v roce 2015 oznámila AXA jako první velký investor a pojistitel, že se vzdá obchodů v hodnotě okolo 500 milionů eur navázaných na firmy, u nichž je více než 50 % obratu vázáno na uhlí. Pětina z toho připadala na AXA v Německu. I tady bylo hlavní motivací udělat definitivně něco proti nepříznivým klimatickým změnám. „Svět s teplotou o čtyři stupně Celsia vyšší už není pojistitelný,“ zdůraznil Kersten Becker, šéf monitoringu investic u společnosti Axa Německo.

Z tohoto úhlu pohledu jsou investice do uhlí velmi riskantní, a pro pojišťovny jako dlouhodobě orientované investory už nepřicházejí do úvahy. Paralelně k tomu zaujala Axa odpovědný postoj, když se postavila proti ropným vrtům v Arktidě. V roce 2017 škrtla investice ve výši 2,4 miliardy eur a stanovila novou nižší hranici obratu pojišťovaných podniků, do nichž hodlá vkládat své prostředky, na maximálních 30 % spojených s uhlím.


Mohlo by vás zajímat: Zajímavost: Houstonské mrakodrapy zpomalily hurikán Harvey


Kromě toho se AXA vzdala pojišťování uhelných elektráren. Jména svých zákazníků v tomto okruhu nezveřejnila. V červenci 2018 se ale objevily zprávy, že mimo jiné chtějí skončit investice do energetických podniků RWE další francouzské pojišťovny Macig a AG2R. RWE aktuálně plánuje rozšířit hnědouhelný důl a za tímto účelem kácí Lesy v oblasti Hambachu. Kersten Becker z pojišťovny Axa potvrzuje, že ekologické angažmá je snahou podpořit Pařížskou dohodu o klimatu, jejímž prostřednictvím se většina zemí v prosinci 2015 rozhodla, že bude držet ohřívání planety v intervalu do 2 stupňů Celsia. AXA chce jít v tomto směru příkladem a doufá, že najde následovníky.

Všechno má své „ale“

Jenomže rychlý přechod investic z fosilní na nefosilní paliva má své hranice. Podle Urse Bitterlinga a Christophera Bonneta ze společnosti Allianz jsou alternativní obnovitelné energie sice rostoucím trhem, nicméně jen krok za krokem. Objeví-li se investor, který by chtěl do tohoto oboru vložit 50 milionů eur, měl by problém najít vůbec tolik příležitostí a jeho vstup by spíše znamenal šroubování cen směrem vzhůru. Z celkového investičního rámce skupiny Allianz ve výši 650 miliard eur připadá jen 5 miliard eur na investice do obnovitelných energetických zdrojů.

Zatímco pro velké pojišťovny je to díky jejich velikosti jako investora relativně snadné zvednout pokrokový prapor a změnit zaběhnuté procesy, menší subjekty se vyrovnávají s těmito požadavky hůře. Například pro německou Hanse Merkur je téma šetrnosti a udržitelnosti významné, a skupina se jí intenzivně zabývá, aby stanovila reálné kroky. Píše o tom ve své výroční zprávě. Nicméně musí také bojovat, aby obstála proti težkotonážní konkurenci na trhu. Podle Carstena Langa, člena představenstva společnosti Hanse Merkur Trust AG musí firma sázet při kapitálových investicích především na poradenství agentur specializujících se na udržitelnost. „Zatím jsme v ekologicky uvědomělých investicích teprve na začátku, ale rostou,“ sdělil Carsten Lang.

Zdroj: be.invalue.de

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články