Swiss Re dává ruce pryč od uhlí


			Swiss Re dává ruce pryč od uhlí

Švýcarská zajišťovna Swiss Re deklarovala v minulých dnech, že je „zelená“. Zajistitel už nechce pojišťovat od nynějška žádný podnik, který investuje více jak 30 % do uhlí. To se vztahuje i na přímé pojištění. Už v roce 2015 se švýcarský koncern zavázal k tomu, že podpoří závěry Pařížské klimatické dohody.

Tyto nově vyhlášené cíle mají v budoucnu platit jak pro stávající, tak i nové termické uhelné doly a zařízení, a to v celosvětovém měřítku. „Realizace uhelné politiky je jedním z důležitých kroků, jak zabezpečit, aby naše obchodní aktivity odpovídaly Pařížské dohodě o klimatu a národním opatřením zaměřeným na její dodržování,“ zdůvodnil tento krok Edi Schmid, hlavní upisovatel Swiss Re (CUO).

Swiss Re přitom není první společností v pojišťovací branži, která se takto s uhlím rozžehnala. Už předtím o několik dnů dříve ohlásila Hannoverská zajišťovna, že minimálně částečně vystupuje z obchodu s uhlím. Ta chce zcela skončit s investicemi do uhlí a také rozpustit kapitál s uhlím spojený. Konkrétní pojištění uhelných elektráren a těžby uhlí má zatím zůstat zachováno.


Mohlo by vás zajímat: Které metropole mají největší rizika ekonomického výpadku?


Rovněž Allianz oznámila, že do roku 2040 vystoupí zcela z obchodu s uhlím. Ta ovšem bude jednat podle vlastního vyjádření bez kompromisů: okamžitý odchod z pojištění uhelných elektráren a vypuštění uhelných investic přijde německý gigant na dvouciferné částky v milionech eur.

Na dotaz z médií Allianz upřesnila, že jen stažení z pojištění uhelných elektráren přijde na 50 milionů eur. K tomu ale dodává, že její angažmá v oblasti obnovitelných zdrojů energie už mezitím přineslo společnosti do konce roku 2017 dvaapůlkrát tolik. Do roku 20140 hodlá Allianz redukovat postupně své investice do podniků, které spoléhají na energii z uhlí více než z 30 %, každých pět let o 5 %. Tím se dostane nejpozději do 2040 na nulu.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články