Překvapivý obrat. Softbank nezíská účast ve Swiss Re


			Překvapivý obrat. Softbank nezíská účast ve Swiss Re

V uplynulých několika měsících se v zahraničních médiích objevovaly informace o jednání mezi zajišťovnou Swiss Re a Softbank ve věci vstupu tohoto japonského finančního a technologického gigantu do Swiss Re.

Analytici se však nedokázali shodnout na skutečných cílech Softbank a v případě Swiss Re se vynořily úvahy, zda nehodlá změnit vzhledem k značným škodám z přírodních katastrof podnikatelský model[1]. Dne 29. května 2018 německý pojišťovací portál Versicherungswirtschaftheute informoval, že zmíněná jednání ztroskotala.

Na základě informací získaných přímo od Swiss Re byly prý rozhovory se Softbank o její menšinové účasti ukončeny. Prozatím tedy japonský investor do Swiss Re nevstoupí, ale možná budou prozkoumány některé náměty na kooperaci mezi podnikatelskými jednotkami Swiss Re a některými podniky, jež patří do skupiny Softbank. 

Na počátku února 2018 vešlo ve známost, že japonský úvěrový institut chce získat účast v zajišťovně Swiss Re. Ze zveřejněných zpráv vyplývalo, že tehdy byl ve hře až třetinový podíl na Swiss Re.


Mohlo by vás zajímat: Německé pojišťovny pracují stále více se zákaznickým hodnocením


V průběhu dalších měsíců se prý posuzovaly různé modely vstupu a jeho rozsah. Maximální varianta počítala dokonce s jedním místem v dozorčí radě Swiss Re pro zástupce Softbank. Počátkem měsíce května 2018 již silně zaznívaly spekulace, že jednání uvázla na mrtvém bodě. Mezi hlavní sporné body prý patřila cena, objem účasti a vliv japonského koncernu na řízení zajišťovny Swiss Re.

Po ukončení jednání chce prý Swiss Re realizovat svoji technologickou strategii z vlastních koncernových zdrojů, přičemž hodlá využít i některá partnerství. Z toho by plynulo, že Softbank měla přinést nejen kapitál, ale také určité technologie. Nejde totiž jen o bankovní či finanční subjekt, ale o skupinu, do níž patří rovněž telekomunikační společnost a IT firma.


Mohlo by vás zajímat: Postřehy Evy Gmentové: Tuhle planetu si nezasloužíme


Na oznámení Swiss Re o ukončení jednání se Softbank samozřejmě reagovaly sdělovací prostředky. CNN ve svém článku zdůraznila, že Swiss Re ve své krátké tiskové zprávě nesdělila důvody ukončení rozhovorů. Přitom prý obě společnosti se značně snažily dosáhnout dohody.  

Japonský miliardář Masayoshi Son, majitel skupiny Softbank, je prý hladový, pokud jde o nové obchody, a chce se stát Warrenem Buffettem v oblasti technologií. Velká investice do pojišťovacího/zajišťovacího podnikání by prý Sona přiblížila Buffettovi, neboť jádrem podnikání Buffettovi Berkshire Hathaway je pojištění, které mu umožňuje značné investice.

 

[1] http://www.opojisteni.cz/pojistny-trh/zajimave-spekulace-meni-swiss-re-podnikatelsky-model/

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články