Swiss Re: Pozor na sopky. Globální škody za 30 miliard dolarů


			Swiss Re: Pozor na sopky. Globální škody za 30 miliard dolarů
3.8.2017 Zahraničí

Zajišťovna Swiss Re na svém prvním modelu vulkánů spočítala, že okolo aktivních sopek žije více než miliarda lidí. Mezi nejvíce ohrožená velkoměsta patří Tokio, Neapol nebo Jakarta. Rizika spojená se sopkami jsou dosud většinou bez pojistné ochrany.

Swiss Re vyvinula první globální model vulkánů, který posuzuje rizika spojená s více než pěti sty aktivními sopkami po celém světě. Model umožňuje pojišťovnám kvantifikovat tato nebezpečí a kalkulovat očekávané potenciální škody v případě probuzení sopky.

Celosvětově leží každý sedmý velký urbanistický region v okruhu do 150 kilometrů od aktivní sopky. V tomto rádiu žije více než miliarda lidí. Výbuch by mohl pro některá největší města světa znamenat celkovou hospodářskou škodu ve výši až třiceti miliard amerických dolarů. Patří mezi ně Tokio, Neapol, Manila, Managua nebo Jakarta. Lepší kvantifikace rizik může městům a státům pomoci lépe se připravit na nejhorší.


Mohlo by vás zajímat: Mobily za volantem: Stále větší hrozba z pohledu samotných řidičů


Doposud chyběl v branži pojišťovnictví globální model s cílem ocenit rizika vycházející z aktivních vulkánů. Přitom v mnoha zemích připadá velká část pojistitelných rizik právě na nebezpečí výbuchu sopek. Z tohoto důvodu je důležité popsat a posoudit toto riziko přesně, aby mohlo být přiměřeně odhadnuto a nasazbováno.

CEO Reinsurance Asia u Swiss Re Jayne Plunkett říká: „S postupující globální urbanizací se stále zvětšuje mezera v krytí ve vztahu k výbuchu sopek. Přitom ekonomická škoda je pro obyvatele a firmy v ohrožených regionech jen jedním aspektem. V případě velkého výbuchu by byly například zasaženy i dodavatelské procesy na celém světě, což by přineslo jak další hospodářské, tak ale i pojišťovací ztráty.“


Mohlo by vás zajímat: Pojištění odpovědnosti: Role makléře nabývá na významu


Doposud existuje povinné pojištění pro případ výbuchu sopky jen na Islandu. V jiných zemích jsou škody způsobené aktivitou vulkánů převážně nepojištěny, čímž vznikla enormní mezera v krytí. Precizní kvantifikace rizika spojených s vulkány nyní ale pomůže hledat adekvátní pojistnou ochranu.

Vedoucí divize přírodních nebezpečí při Swiss Re Martin Bertogg uvádí: „Nový model nám umožní úplně poprvé spočítat pojistné za toto významné riziko pro osoby, podniky i státy. Nyní je na našem oboru pojišťovnictví, abychom využili tuto novou možnost a vyvinuli společně se všemi partnery spolehlivá krytí a učinili tak svět odolnější pro případ velké katastrofy.“

Více informací ZDE.

Zdroj: Swiss Re

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články