Astronomický účet: Cyklon Debbie přijde Swiss Re na 350 milionů


			Astronomický účet: Cyklon Debbie přijde Swiss Re na 350 milionů
23.5.2017 Zahraničí

Tropický cyklon Debbie udeřil 28. března 2017 nebývalou silou na severovýchodní pobřeží Austrálie. Přinesl přívalové deště a způsobil rozsáhlé záplavy. Silný vichr dosahoval rychlosti až 260 km v hodině. Zajišťovna Swiss Re odhaduje, že bude muset vyplatit na zajistných plněních 350 mil. dolarů. Náklady na pojistná plnění pro celý pojistný trh se pak mohou pohybovat kolem 1,3 mld. dolarů.

Cyklon Debbie byl opravdu mimořádně silný, neboť byl zařazen do čtvrté kategorie, přičemž nejvyšší je pátá. Hlavní oblast této přírodní katastrofy byla poměrně rozsáhlá, neboť zasáhla pobřeží o délce 990 km a především státy Queensland a New South Wales. Na cyklon nestačily v řadě oblastí ani ochranné hráze, neboť se přes ně voda přelila. Swiss Re je na australském pojistném trhu vedoucím zajistitelem. Odhaduje, že cyklon Debbie způsobil například podnikatelům větší škody než jiné přírodní katastrofy v minulosti.


Mohlo by vás zajímat: Nízké limity odpovědnosti za jaderné škody. V Německu sílí kritika


Počátkem května 2017 Swiss Re  cyklonu Debbie opět informoval. Zajistitel oznámil, že v prvním čtvrtletí 2017 docílil zisk ve výši 656 mil. dolatů, což je však o 47 % méně než v prvním čtvrtletí 2016. Příčinou tohoto poklesu je podle této společnosti rovněž cyklon Debbie, respektive jeho dopady. Současně bylo upřesněno, že z celkových odhadovaných zajistných plnění Swiss Re ve výši 350 mil. dolarů připadá zhruba 320 mil. dolarů na majetek a odpovědnost a 30 mil. dolarů na tzv. korporátní řešení.

Cyklon Debbie však zasáhl nejen Swiss Re, ale i další zajišťovny. Munich Re odhaduje zajistná plnění na 100 mil. dolarů a třetí největší světová zajišťovna Hannover Rück sdělila, že musí počítat s náklady na zajistná plnění ve výši 50 mil. dolarů, což by však nemělo ohrozit její ziskový cíl pro tento rok ve výši přesahující 1 mld. eur.  Hannover Rück prý dokonce počítal s vyššími dopady z této přírodní katastrofy.

Zdroj: Versicherungswirtschaftheute

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články