Zajímavé spekulace. Mění Swiss Re podnikatelský model?


			Zajímavé spekulace. Mění Swiss Re podnikatelský model?

V odborném zahraničním tisku se množí spekulace o změně podnikatelského modelu zajišťovny Swiss Re. Prý se stáhne ze zajišťování v oblasti přírodních katastrof. To ale není vše. Nejnovější zpráva se týká možného vstupu japonské banky Softbank do zmíněné zajišťovny.

Švýcarský ekonomický časopis „Finanz und Wirtschaft“ v únoru informoval, že Softbank se při realizaci své nákupní strategie stále více zadlužuje. Proto je poměrně překvapující zpráva, že Softbank usiluje o menšinovou účast ve Swiss Re. Na počátku druhé dekády února 2018 pak tato globální zajišťovna oznámila, že rozhovory se Softbank jsou teprve v počátečním stádiu.

V souvislosti s tím samozřejmě vyvstává otázka, jaké cíle Softbank sleduje. Skupina Softbank je podle „Finanz und Wirtschaft“ výtvorem inteligentního a někdy záměrně žertovného investora Masayoschi Son. Od založení se Softbank pokouší využít revoluci v oblasti IT ve prospěch klientů a celé společnosti. Do skupiny proto patří i telekomunikační společnost a IT firma. Proč chce tedy mít podíl v zajišťovně?


Mohlo by vás zajímat: USF a VŠFS startují nový vzdělávací projekt. O co jde?


I když jsou tedy jednání obou společností na počátku, vynořují se úvahy, že vstup by mohl představovat až třetinový podíl na zajišťovně Swiss Re. To znamená, že Japonci by měli co mluvit do strategického směřování zajišťovny. Podle „Finanz und Wirtschaft“ je tak v této souvislosti změna podnikatelského modelu proveditelná. Swiss Re prý plánuje opustit poměrně nestabilní segment zajišťování přírodních katastrof a více vsadí na relativně stálá rizika v oblasti životního pojištění.

Hovoří pro to i ta skutečnost, že se Swiss Re na životní pojištění specializovala a nakupovala životní pojišťovny. Například koncem roku 2017 bylo oznámeno, že zajišťovna koupila za 650 mil. GBP cca 1,1 mil. pojistných smluv životního pojištění od společnosti Legal & General Group (Spojené království). Spekuluje se i o tom, že díky vstupu japonského investora by se Swiss Re mohla ve své zajišťovací činnosti zaměřit i na boj proti kybernetické kriminalitě nebo na oblast automaticky řízených vozidel.  


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Co březen dal


Na přímý dotaz portálu „Versicherungswirtschaftheute“ se Swiss Re vyjádřila diplomaticky, že spekulace se v zásadě nekomentují. Výše bylo uvedeno, že jednání se Softbank ovšem připustila. Pokud jde o opuštění segmentu přírodních katastrof, odkázala na své výsledky a napsala: „Výsledky za první pololetí 2017 vám poskytnout obrázek, jak důležitý je tento segment pro Swiss Re“. To zní jako dementi. Je jasné, že přesné informace o budoucím směřování Swiss Re budou k dispozici až po skončení jednání s japonskou Softbank.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články