Pojišťovny vs. startupy: Kooperace namísto konfrontace


			Pojišťovny vs. startupy: Kooperace namísto konfrontace
28.11.2017 Technologie, InsurTech

Investice do oblasti InsurTech rostou do závratných výšek a lámou rekordy. Vedle sebe pracují jak klasické pojišťovny, tak nové subjekty převážně startupového charakteru. Podle nejnovější analýzy německé poradenské společnosti Willis Towers Watson dochází k ohlazení hran mezi nimi. Obě strany pochopily, že se potřebují navzájem.

Podle zástupců firmy Willis Towers Watson stouply celosvětově investice do InsurTech za druhý kvartál 2017 o 248 % na 985 milionů dolarů. Nelze předvídat, kdy se trh nasytí. Subjekty hledající nová řešení se nyní soustředí na celý řetězec operací a aktivit, aby nabídly komplexnější řešení. Nyní jde o to, jak dobře každý hráč na trhu technologie absorbuje a využije ve prospěch klientů (a sebe samého).

Studie poradenské společnosti si klade za cíl motivovat etablované pojišťovny, aby se otevřely technologickým změnám a přinesly skutečný pokrok do vlastní branže. Podle Carstena Hoffmanna, šéfa Willis Towers Watson, se postoj pojistitelů už skutečně změnil: „Vypadá to nyní už jasně spíše na kooperaci než konfrontaci.“

Jak segment InsurTechu, tak i klasické pojišťovny nyní usilovně pracují na nasazení digitálních technologií hlavně v procesu vyřizování škod klientů. „A tady nezáleží, zda potřebné technologie vyvine nějaký mladý InsurTech nebo sama pojišťovna,“ říká Michael Klüttgens, vedoucí poradenství pro pojišťovny u Willis Towers Watson v Německu.


Mohlo by vás zajímat: Postřehy Evy Gmentové: Se směrnicemi se roztrhl pytel


Podle něj je důležitější, zda pojistitel bude připraven oprostit se od dosavadních faktorů podstatných pro výplatu plnění a kontrolu nákladů v zájmu vývoje modelu sázícího spíše na snížení škod a řízení rizik. Protože podle poradenské firmy bude v budoucnu postup v oblasti škod stále více v popředí. „Podaří-li se některým pojistitelům nově nastavit řízení v oblasti škod za podpory nových technologií, mají šanci odlišit se od konkurence a získat rozhodující náskok,“ potvrzuje tento trend Carsten Hoffmann.

Ale i startupy musely v poslední době ustoupit od své nezávislosti a neotřesitelnosti. Samy se přesvědčily, že na vlastní pěst se ve světě pojištění prosadí jen těžko. Bude zapotřebí spíše s klasickými hráči na trhu kooperovat, než se od nich stále diferencovat. Podle Klüttgense nás čekají ještě napínavé časy, protože ani velké pojišťovny nehodlají do inovací investovat nekonečně vysoké prostředky a plánují v souladu se svou podstatou postupovat obezřetně.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články