Švýcarsko: Spor o zákon o pojistné smlouvě


			Švýcarsko: Spor o zákon o pojistné smlouvě

Musí se toho prý stát hodně, aby se Švýcar rozohnil. V současné době je to případ zákona o pojistné smlouvě. Cílem předlohy má být zlepšení postavení pojištěného. Prof. Stephan Fuhrer z univerzity v Basileji (Universität Basel) však tvrdí, že to, co má před sebou, zhoršuje postavení pojištěného v mnoha důležitých bodech.

Stávající platný švýcarský zákon o pojistné smlouvě je starý více než 100 let, a tím pádem je zralý pro penzi. Jeho náhrada se vytváří velmi obtížně, neboť musejí být nejprve shromážděny představy ochránců spotřebitele a pojišťovacího průmyslu, které se v mnoha otázkách diametrálně liší. Nezbytný kompromis či vybilancování návrhů se podle mnoha expertů nepodařilo zatím docílit.

Největší pohoršení vyvolala ustanovení, že pojistitel může jednostranně upravit pojistné podmínky, přičemž pojištěný musí být pouze informován s tím, že dostává právo pojištění vypovědět. Švýcarský televizní pořad „Kassensturz“ dospěl k závěru, že asi 30 článků obsažených v návrhu zákona bylo změněno v neprospěch pojištěného. Všechny tyto úpravy byly dodány Svazem švýcarských pojišťoven.


Mohlo by vás zajímat: Finanční výkazy v éře digitálních společností


Obzvláště choulostivým bodem je plnění v případě škodní události. Ve Švýcarském rozhlase a televizi (SRF) bylo oznámeno, že pojistitelé by směli v budoucnu v případě výpovědi dodatečně krátit nebo přerušit plnění za již vzniklé škodní události.

Návrh byl již předložen k parlamentnímu projednání a čelí opravdu mimořádné kritice. Proto se předkladatelé začínají hájit, a to například tím, že upozorňují na výhody, který návrh přináší.

Zdůrazňují, že návrh obsahuje důležitá ustanovení, která jsou v zájmu pojistníků, jako například nové právo na odstoupení, nové řádné právo na výpověď, prodloužení promlčecích lhůt nebo odstranění fikce povolení.

Na druhé straně Sara Stadler, výkonná ředitelka Nadace pro ochranu spotřebitelů, sice uznává jistá vylepšení, ale ta podle jejího zásadního názoru nemohou vyvážit nedostatky nynějšího návrhu.


Mohlo by vás zajímat: Lenka Dupáková: Stabilita pojišťoven je na pochvalu


Ve Spolkovém parlamentu se má návrhem zabývat komise Národní rady pro hospodářství.  Zdá se však, že námitky vůči návrhu, které by byly ve prospěch pojištěných, asi nevznese.  Kritika přichází ale od levice a zelených v tom smyslu, že rozdělení práv a povinností je extrémně nevyvážené a že vylepšení pro pojištěné jsou toliko ojedinělá. Podle nich si navrhované úpravy protlačil pojišťovací průmysl, ovšem včetně nevýhod pro pojištěné.

Z výše uvedeného plyne, že bude zajímavé dále projednávání návrhu zákona o pojistné smlouvě ve švýcarském parlamentu sledovat.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články