Rakousko: Státní výdaje na sociální zabezpečení a na zdravotnictví rostou


			Rakousko: Státní výdaje na sociální zabezpečení a na zdravotnictví rostou
26.5.2023 Zahraničí

Výdaje rakouského státu stouply v loňském roce na 236 miliard EUR. Z této sumy putoval podíl 39,1 % do oblastí spojených se sociálním zabezpečením a druhou nejvýznamnější oblastí financování bylo zdravotnictví, jež odčerpalo 17,7 % z částky.

Ačkoli díky ukončení koronavirových opatření klesly státní subvence určené na tento účel, přesto státní výdaje v minulém roce v Rakousku podstatně vzrostly. Vyšplhaly o 3,7 % vzhůru na rekordní úroveň 236,0 miliardy EUR. Opatření ke zmírnění nákladů na energie, ale také investice (strategická rezerva plynu) a další vydání jako klimatický bonus přispěly k tomu, že koncem roku 2022 činil státní dluh 350,8 miliardy EUR, tedy o 16,4 miliardy EUR více než o rok dříve. Informoval o tom rakouský spolkový statistický úřad Statistik Austria.


Mohlo by vás zajímat: Unilink se připojuje k makléři Acrisure. Ivan Špirakus zůstává ředitelem INSIA


Kvóta zadlužení přitom i přes tento nepříznivý vývoj klesla. HDP Rakouska se totiž zvýšil ze 406,1 na 447,7 miliardy EUR, takže podíl dluhu z HDP se snížil z 82,3 na 78,4 %. Vedle sociálního zabezpečení a zdravotnictví financoval rakouský stát loni hlavně ekonomické záležitosti, veřejnou správu, vzdělávání a další oblasti.

4 eura z 10 jdou na sociální zabezpečení

„Sociální zabezpečení“ tvořilo mezi výdaji státu s částkou 92,2 miliardy EUR (předloni 89,0 miliard EUR) největší podíl ve výši 39,1 %. Podíl byl přitom přibližně na podobné úrovni jako v roce 2021, zatímco částka absolutně stoupla o 3,6 %. V rámci zabezpečení vychází jako nejnákladnější segment „kategorie stáří“ (58,4 miliardy EUR; v roce 2021 stála 55,1 miliardy EUR). Za ni se řadí kategorie „rodina a děti“ se sumou 9,2 miliardy EUR (v roce 2021 to bylo 8,5 miliardy EUR). Na třetím místě bylo v roce 2022 financování ve prospěch nezaměstnaných (5,3 miliardy EUR).


Mohlo by vás zajímat: Ivan Špirakus: Tváří v tvář ruské agresi se pojišťovnictví zachovalo ukázkově


Bezmála 18 % spolkne zdravotnictví

Druhým finančně nejnáročnějším segmentem pro rakouský stát bylo loni zdraví a péče o něj. Podíl na výdajích 17,7 % neboli 41,8 miliardy EUR odpovídá zhruba úrovni předcházejícího letopočtu 2021. V absolutních číslech ovšem i tento údaj meziročně narostl, totiž o 2,4 %. V rámci výdajů na zdravotnictví stála nejvíce stacionární zdravotnická péče. Ta spolkla 21,2 miliardy EUR, zatímco ambulantní péče o zdraví stála loni 7,2 miliardy EUR. Zdravotnické pomůcky, přístroje a zařízení loni stály rakouský stát 5,2 miliardy EUR.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články