Unilink se připojuje k makléři Acrisure. Ivan Špirakus zůstává ředitelem INSIA


			Unilink se připojuje k makléři Acrisure. Ivan Špirakus zůstává ředitelem INSIA

Společnost Unilink Group, která je majoritním akcionářem českého pojišťovacího makléře INSIA, oznámila své rozhodnutí připojit se ke globálnímu finančnímu a pojišťovacímu makléři Acrisure. Tento krok má za cíl urychlit mezinárodní růst Unilinku a využít globálního dosahu a odborných znalostí Acrisure. Pro společnost INSIA se touto akvizicí nic zásadního nemění a Ivan Špirakus dál pokračuje ve funkci generálního ředitele. Transakce bude dokončena po schválení regulačními orgány. Podmínky obchodu nebyly zveřejněny.

Skupina Enterprise Investors, přední Private Equity fond ve střední a východní Evropě, který byl minoritním akcionářem Unilinku od roku 2018, se rozhodnul tuto polskou společnost opustit. Tým Unilink Group v čele s Igorem Rusinowskim bude nadále pokračovat v rozvoji firmy jako součásti globální makléřské firmy Acrisure.


Mohlo by vás zajímat: Ve čtvrtek budou předány ceny ankety Pojišťovna roku. Připomeňte si loňsky ročník


Enterprise Investors investovali do společnosti Unilink v roce 2018 prostřednictvím navýšení kapitálu na podporu rozsáhlého programu fúzí a akvizic a částečného odkupu výměnou za 38,4% podíl ve společnosti. Společnost Unilink byla v té době lídrem na domácím polském trhu a chtěla posílit svoji pozici i expandovat do sousedních zemí.

V současnosti je Unilink největší distribuční platformou v oblasti pojištění ve střední a východní Evropě. Posílila své postavení na polském trhu (pod značkou Unilink) a získala silnou pozici v Česku a na Slovensku (pod značkou INSIA), v Bulharsku (pod značkou I&G Insurance Brokers), Rumunsku a Moldavsku (pod značkou Safety Broker). Společnost rostla organicky i prostřednictvím akvizic s více než 60 add-on akvizicemi realizovanými od momentu akcionářského vstupu Enterprise Investors. Během tohoto období společnost Unilink nejenže zvýšila úroveň profesionality a digitalizace, ale také rozšířila přidanou hodnotu svých služeb vytvořením dvou nových platforem, tzv. generálních zástupců pro upisování pojištění (Managing General Agent – MGA) v Polsku a Rumunsku poskytujících komplexní služby pro pojišťovny.

Růst hrubého předepsaného pojistného společnosti Unilink o přibližně 400 % za čtyři roky je jen jedním z ukazatelů její silné pozice na trhu. Konkrétně hrubé pojistné za rok 2022 činí 1,3 miliardy EUR v neživotním i životním pojištění. Unilink Group je přítomna ve všech distribučních kanálech se silným zaměřením na distribuci ve spolupráci s pojišťovacími zástupci. Unilink provozuje v celé střední a východní Evropě síť 15 000 externích partnerů a 2 500 prodejních kanceláří. Ročně uzavře téměř sedm milionů pojistných smluv.


Mohlo by vás zajímat: ČAP Insurance talk: U mikrofonu Martin Kaňa


„Pět let spolupráce se společností Enterprise Investors je výhrou pro obě strany. Z lídra na trhu distribuce pojištění v Polsku jsme ze společnosti Unilink vytvořili největšího hráče ve střední a východní Evropě, který je v čele tohoto segmentu v šesti zemích a působí prostřednictvím všech distribučních kanálů. S podporou Enterprise Investors jsme dosáhli pozoruhodného růstu a vybudovali si pevnou pozici do budoucna. Věříme, že partnerství s Acrisure nám pomůže stát se součástí největší platformy pro distribuci pojištění v Evropě, což je náš další cíl a dlouhodobá ambice. Sdílíme stejné hodnoty a podnikatelskou DNA s velmi silným zaměřením na podnikavost, fúze a akvizice a poskytování špičkových služeb. Náš tým je nesmírně nadšený, že se můžeme stát akcionáři společnosti Acrisure, pokračovat v expanzi jako součást globální firmy a zároveň využívat její schopnosti a technologie na našich trzích,“ řekl Igor Rusinowski, generální ředitel Unilink Group.


Mohlo by vás zajímat: Vladimír Přikryl: Definovat, nebo nedefinovat úrazové pojištění


Americká společnost Acrisure bude podporovat růst Unilinku v Evropě a poskytne své mezinárodní know-how v oblasti distribuce, technologií, pojištění, vztahů s pojistiteli a přístup na kapitálové trhy. „Je vzrušující přinést značku Acrisure do střední Evropy! V posledních letech jsme Unilink proměnili z lídra na trhu distribuce pojištění v Polsku na největšího hráče ve střední a východní Evropě stojícího v čele segmentu v šesti zemích a působícího ve všech distribučních kanálech," komentoval generální ředitel Unilink Group.

„V tomto ohledu jsme naprosto v souladu se zaměřením Acrisure na růst, inovace a podnikání. Náš tým je nadšený, že se může stát součástí Acrisure a přinést na naše trhy “Mimořádnou výhodu”. Sdílíme stejné hodnoty a principy partnerství a angažovanosti, přičemž akvizice jsou nedílnou součástí naší DNA. Připojení k Acrisure otevírá zcela nové příležitosti pro naše partnery, zaměstnance a trhy. Jedná se o bod zlomu v historii Unilink Group a jsem si jistý, že z toho budeme všichni profitovat,“ doplnil Igor Rusinowski.


Mohlo by vás zajímat: ČAP: Češi se bojí nesoběstačnosti, přesto se na ni nepřipravují


Role české společnosti INSIA

V exkluzivním rozhovoru pro portál oPojištění.cz se Igor Rusinowski ke konci roku 2022 vyjádřil k působení společnosti Unilink na tuzemském trhu: „Společnost INSIA je vyspělá, rozvinutá a dobře zavedená firma. Proto v žádném případě nebudeme rozbíjet něco, co skvěle funguje. Naopak. Do budoucna se těšíme, že od INSIA získáme osvědčené postupy a tržní metodiky, které bychom pak rádi implementovali ve všech geografických oblastech, v nichž působíme. Jde především o nastavení „franšízového“ procesu, o oblast vývoje IT platformy a o zkušenosti při komunikaci s klienty. Do společnosti INSIA pak plánujeme přenést naše znalosti a dovednosti z jiných trhů. Půjde převážně o oblast akvizic dalších distributorů, o vývoj nových produktů, uvádění nových pojistitelů na trh prostřednictvím modelu MGA a o rozvoj nových distribučních kanálů. Těšíme se také na to, že budeme moci těžit z dobře nastavených vztahů s pojistiteli na úrovni střední a východní Evropy.“


Mohlo by vás zajímat: Igor Rusinowski z UNILINK: INSIA nám pomůže být #1 mezi evropskými distributory


Pokud to s regionem střední a východní Evropy myslíte vážně, musíte zkrátka a dobře působit podle Igora Rusinowskiho v České republice a na Slovensku. Příznivá makroekonomika, rozvinuté a velké pojistné trhy, nejvyšší penetrace pojištění ve střední a východní Evropě a velikost „peněženky“ zákazníků v těchto zemích jsou klíčovými atributy. Přestože existují určité rozdíly, jsou v hlavních charakteristikách český a slovenský trh velmi podobné Polsku, a to včetně chování spotřebitelů.

„Společnost INSIA jsme pozorně sledovali řadu let a zaujalo nás její vedoucí postavení na trhu pod vedením Ivana Špirakuse. Společnost INSIA sdílí naše základní hodnoty, jako jsou podnikavost, ambice a profesionalita. INSIA zvládla franšízový model, vyvinula unikátní, vysoce funkční IT platformu a dobře se stará o vlastní značku. Společnost byla také více než dekádu členem globální sítě MARSH, což jí pomohlo posunout se na vyšší úroveň ve všech klíčových aspektech. Jsem si jist, že z jejích úspěchů budeme těžit na všech našich trzích. A dovolím si také jednu osobní poznámku – Ivan Špirakus je zkušený lídr, uznávaný manažer a vůdčí osobnost celého českého pojistného trhu, jde jednoznačně o výjimečného profesionála, se kterým budu rád sdílet podnikatelskou budoucnost našich společností,“ dodal Igor Rusinowski.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Šanci reformovat penze jsme už prošvihli


O společnosti Acrisure

Acrisure je finančně technologická a pojišťovací společnost se sídlem v Grand Rapids, Michigan, USA. Společnost úspěšně kombinuje lidský přístup a nejmodernější technologie při poskytování široké škály produktů, včetně pojištění, zajištění, kybernetických služeb a dalších. Během posledních devíti let vzrostly čisté příjmy Acrisure z 38 milionů dolarů na více než 4 miliardy dolarů, a dnes zaměstnává více než 14 000 kolegů ve 21 zemích. Pro sledování novinek a aktualizací navštivte www.acrisure.com nebo sledujte společnost na LinkedIn.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články