Dramatický růst pojistných podvodů v USA


			Dramatický růst pojistných podvodů v USA
27.4.2010 Pojistný trh

Insurance Information Institute (IIR) odhaduje, že odvětví neživotního pojištění v USA hrozí 10% roční růst ztrát z titulu majetkových pojistných podvodů. Vyčísleno finančně, jde o 30 miliard dolarů ročně. Uvedl to IIR na svých stránkách. Právě podvody mohou být příčinou růst pojistného.

Pojistné podvody se v USA páchají „osvědčenými“ způsoby: viníky mohou být žadatelé o pojištění, držitelé pojistných smluv a třetí strany jako například poskytovatelé služeb pro klienty, kteří utrpěli škody. Podvody vznikají nejen tím, že se vyčíslí mnohem vyšší částka škody, ale i tím, že se součástí způsobené škody stanou další umělé finanční „vycpávky“. V mnoha případech jde také o škody, které se nikdy nepřihodily a byly uměle inscenované.

Aby se USA účinně bránily narůstajícím pojistným podvodům, 42 států se podílelo na založení úřadu, který se věnuje jenom pojistným podvodům. A co úřad zjistil?

The National Insurance Crime Bureau (NICB) uvedl, že počet pojistných podvodů v roce 2009 proti roku 2008 vzrostl o 10 307, což je růst o 14 %.

Zatímco v roce 2008 došlo k 74 902 podvodům, loni to bylo již 85 209 podvodů!

Největší počet podvodů bylo v majetkové oblasti - ze 3 357 se číslo podvodů zvedlo na 4 804, což je růst o 43 %. Podobně to bylo u aut – rozdíl proti roku 2008 je 532, což je také zvýšení o 43 %.

Na dalším „předním“ místě je žhářství. Požáry, jež postihly ekonomiku, narostly o 37 %.

Není bez zajímavosti, že nejvyšší nárůst (o 202 %!) se týkal zemědělců – šlo o škody, způsobené krupobitím.

Insurance Information Institute

 

Share/Bookmark

Zdroj: iii

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články