Hamburk: Série vloupání způsobila škody za 20 milionu €


			Hamburk: Série vloupání způsobila škody za 20 milionu €

V posledních letech pojišťovny čelí zejména škodám z přírodních katastrof. Ale jak ukazuje aktuální případ z Hamburku, i škody způsobené vloupáním mohou dosáhnout mimořádné výše. Tlupa lupičů z Moldávie uloupila šperky, hodinky a vzácné kovy v hodnotě milionů eur.

Kriminalisté zaregistrovali od ledna 2017 více než 20 případů vloupání. Způsob provedení byl v zásadě vždy totožný. Lupiči se vyšplhali na střechu, vyndali střešní tašky, prořezali dřevěné laťování, rozřezali případně izolaci a v případě potřeby oddělili část krovu. Dírou ve stropě se pak dostali do obytných prostor svých obětí. Alarmy zacílené hlavně na dveře a okna nereagovaly a kamery je nezachytily. Lupiči se zaměřili především na ty čtvrti Hamburku, kde žijí majetní lidé.

Z toho plyne, že škody na střechách a stropech musely být zakalkulovány do celkových škod, i když v celkové bilanci škod představovaly poměrně malou částku. Hlavní část škod připadala na ukradené cenné věci. Jen v jednom domě činil lup více než 7 mil. eur a skládal se z hodin/hodinek, šperků a prutů zlata. Vyšetřovatelé odhadli celkové škody na 20 mil. eur .


Mohlo by vás zajímat: Tomáš Síkora: ZDPZ je šance, jak zvýšit prestiž pojišťovnictví


Nedávno se však kriminalistům podařilo dát mezinárodní kriminalitě silný úder. Na základě spolupráce s vyšetřovateli z Moldávie byli zatčeni dva lupiči – bratři, bylo prohledáno 18 bytů a zajištěno značné množství důkazního materiálu, a to včetně ukradených hodinek, hotovosti, zlatých šperků a také zbraní. Vyhodnocení důkazního materiálu bude však ještě nějakou dobu trvat.

Zemský kriminální úřad počítá s tím, že počet vloupání se bude v Hamburku v dalším období snižovat, a to i přesto že zločinci jsou stále profesionálnější. Měl by být následován celkový trend poklesu vloupání v Německu. V roce 2017 se podle policejních údajů počet vloupání do bytů v Německu snížil o 23 % na 116 540 případů. Objasněnost přitom vzrostla z 16,9 % v roce 2016 na 17,8 % v roce 2017.

Největší pokles vloupání do bytů ve výši 28,3 % nastal ze všech spolkových zemí v Porýní-Vestfálsku. Nejmenší pokles této kriminality byl zaznamenán v hlavním městě Berlíně (- 2,9 %). Pokud jde o Hamburk, tak tam činil pokles vloupání do bytů v roce 2017 cca 23 % a odpovídajících 5 769 případů znamená nejmenší počet za uplynulých 10 let.


Mohlo by vás zajímat: Jaký je globální ekonomický výhled podle České národní banky?


Podobné údaje zveřejnil GDV. Počet pojistných událostí způsobených vloupáním poklesl v roce 2017 o 20 % na 120 000 případů.  Do statistiky GDV jsou ovšem započítána rovněž vloupání do sklepů, na půdy nebo do hospodářských prostorů v domech. Ze spolkových zemí se v roce 2017 událo nejvíce vloupání do pojištěných bytů v Severním Porýní-Vestfálsku (39 057 případů při poklesu o 25,7 % oproti roku 2016).

Druhé místo zaujalo se značným odstupem Dolní Sasko (13 595 případů při poklesu o 15,9 % oproti roku 2016). GDV však varuje před uspokojením. Změna trendu u vloupání je prý určitá iluze. Aby nedošlo k prudkému nárůstu vloupání jako před 10 lety, je zapotřebí nadále mnoho úsilí. Celková úroveň vloupání zůstává vysoká a rozdíly mezi jednotlivými spolkovými zeměmi jsou výrazné.

Zdroj: Die Welt

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články