Konference: Spolupráce pojistitelů a likvidátorů ve světle legislativních změn


			Konference: Spolupráce pojistitelů a likvidátorů ve světle legislativních změn
1.11.2019 Pojistný trh

Ve čtvrtek 24. října se v pražském hotelu Occidental uskutečnila konference Komory samostatných likvidátorů pojistných událostí na téma: Spolupráce pojistitelů a samostatných likvidátorů ve světle legislativních změn. Sešli se zde samostatní likvidátoři a jejich partneři, tedy zástupci likvidací řady pojišťoven, aby si vyslechli příspěvky a vyměnili své zkušenosti z praxe.

S úvodním slovem vystoupil Ladislav Burián, předseda Komory a ředitel společnosti CONTIN s.r.o. Ve svém vystoupení shrnul dosavadní historii Komory a poté se zaměřil na budoucnost a hlavní priority. Mezi nimi zdůraznil zejména podporu profese samostatného likvidátora prostřednictvím sdílení informací a zkušeností, které pomohou členům reagovat na aktuální vývoj nejen v oblasti legislativy, dále pak vzdělávání a poradenství. Je to ale i třeba osvěta směrem k veřejnosti, a to jak koncovým klientům, tak i zájemcům o tento nelehký a komplexní obor.

Na to navázal další člen Komory, Ing. Martin Liška, ředitel společnosti INSERVIS MVC s.r.o., který se zamyslel nad managementem kvality v praxi loss adjustera a tím, jaká je úloha Komory v tomto procesu. Hlavním poselstvím jeho příspěvku bylo, že menší i větší členové Komory vnímají kvalitu jako stěžejní závazek vůči partnerům. Smyslem Komory je jim v tomto, v případě potřeby, pomoci např. zvyšováním kvalifikace či sdílením zkušeností ohledně nastavování potřebných procesů.


Mohlo by vás zajímat: Zemětřesení v PRVNÍ KLUBOVÉ pojišťovně. Kdo se stal majitelem?


Vyvrcholením prvního bloku konference bylo vystoupení Dipl. Ing. Martina Schörkhubera, zástupce FUEDI – Evropské federace loss adjusterů, prezidenta rakouské federace AFILA a také ředitele společnosti vrs SSP. Posluchačům představil FUEDI jako nezávislou organizaci s více než 50tiletou tradicí a sdružující národní organizace čítající přes 10 000 expertů po celé Evropě. V Evropě lze podle něj identifikovat řadu společných trendů a témat, jako je např. rostoucí komplexita práce loss adjustera, projevující se v nárocích na technické, praktické, ale i měkké dovednosti. Zvyšují se rovněž nároky pojišťoven a roste objem požadavků v oblasti škod stavebních, strojních, odpovědnosti, přerušení provozu, ale i škody v domácnostech tím, jak roste využívání IT technologií. Důležité je proto sdílení informací a spolupráce napříč odbornými týmy. Významná je i správná komunikace, co se týká obsahu, objemu i míry podrobnosti mezi všemi důležitými články procesu likvidace, kterými jsou pojišťovna, makléř, klient a expert.

To je často nelehké v situaci, kdy se napříč Evropou na druhou stranu řada věcí odlišuje. Pan Schörkhuber to demonstroval na příkladu definice bouře, či na tom, jak se v jednotlivých zemích liší pojmenování a náplň práce likvidátora/loss adjustera, požadavky na výkon profese, či míra regulace ze strany státu. Tím, jak se svět propojuje, stojí před FUEDI řada výzev do budoucna – digitalizace, komplexita nároků, rychlost komunikace, nové technologie (drony, chytré telefony), či sdílení informací klienty. Na závěr vyslovil přání, že se řady FUEDI v budoucnu rozšíří i o Komoru z České republiky.

Druhý blok zahájil Ing. Václav Křivohlávek CSc., expert pojistného trhu a jednatel vzdělávací společnosti FAPIN. Ve své prezentaci, v jejímž názvu se přímo zeptal: „Je každá změna změnou k horšímu?“, přednesl osobní názor na problematiku legislativních změn v kontextu dosavadního vývoje, srovnal implementaci směrnice IDD v rámci EU, a zamyslel se nad dopady nových podmínek zprostředkování na obchod s pojištěním i predikci dalšího vývoje. Jako výzvu a možnou cestu pro Komoru představil návrh vzdělávací Akademie, která bude ušitá na míru potřebám samostatných likvidátorů i likvidátorů pojišťoven. Závěrem shrnul, že současný stav považuje za šanci nastavit systém tak, aby naplňoval cíl Komory, tedy zvyšovat odborné znalosti členů. Tato šance je podle něj jedinečná a nemusí se opakovat.


Mohlo by vás zajímat: ČAP k 3Q 2019: Předepsané pojistné vzrostlo o 5,5 miliard Kč


Jako poslední řečník vystoupil s praktickým příspěvkem Ing. Jiří Zabranský ze společnosti ÚRS CZ a.s., který přítomným představil oceňovací podklady a poté novinku, informační model stavby BIM a jeho potenciál pro oceňování a likvidaci škod.

Nejen během přestávek bylo patrné, že účastníci rádi využili příležitost k setkání s kolegy z ostatních pojišťoven a že vítají tuto platformu pro další plánovaná společná setkání. Konference byla zakončena řadou neformálních rozhovorů a jednání během společného oběda s přáním pokračovat v nastaveném trendu výměny zásadních informací z našeho oboru.

Zdroj: Komora samostatných likvidátorů pojistných událost

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články