Konference: Aktuální vývoj pojišťovnictví v Česku a na Slovensku


			Konference: Aktuální vývoj pojišťovnictví v Česku a na Slovensku
24.10.2019 Spektrum

Kongresové centrum pražského hotelu Majestic Plaza Prague přivítalo téměř padesát pojišťovacích specialistů, které zaujal seminář pořádaný společností conforum. Tématem setkání bylo zhodnocení aktuálního vývoje nejen českého, ale i světového pojišťovnictví.

Po zahájení konference ze strany organizátorské společnosti a přivítání moderátorem, kterým byl Jiří Šindelář ze společnosti Broker Consulting, se úvodní přednášky ujal hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer. Bývalý guvernér ČNB se věnoval pojistnému trhu globálně a detailněji se zaměřil na současný a budoucí vývoj pojišťovnictví v Česku a na Slovensku. „Pojišťovnictví v reálném vyjádření dlouhodobě roste. Výjimkou jsou pouze období mimořádných ekonomických problémů. Pojišťovnictví je tedy ziskové odvětví s rozumnou návratností, je ovšem nutné druhým dechem dodat, že v poslední době spíše mírně klesá, což souvisí s vývojem ekonomiky,“ řekl Miroslav Singer.

Následovala panelová diskuze týkající se zákona o distribuci pojištění a zajištění. Člen představenstva OVB Allfinanz Pavel Manhalter, senior manager České pojišťovny Tomáš Pasternak a právník Sekce dohledu nad finančním trhem ČNB Robert Šimek probrali proces implementace a reálný dopad zákona na pojistný trh jako celek, prodiskutovali roli ČNB jako dohledového orgánu, zaměřili se na vysoce aktuální téma koncepce nových zkoušek odborné způsobilosti a v neposlední řadě probrali životaschopnost investičního životního pojištění.


Mohlo by vás zajímat: Další díl kauzy IŽP: Žaloba na Generali a Českou pojišťovnu


Po přestávce vystoupil specialista Ministerstva financí Vladimír Přikryl, který se věnoval revizi motorové směrnice. Popsal rizika vyplývající z provozu motorového vozidla bez uzavřeného pojištění odpovědnosti, detailně charakterizoval rozsudky Soudního dvora Evropské unie ve věcech Vnuk, Rodrigues de Andrade, Torreiro a Juliana. Zmínil také problematiku samotné působnosti směrnice, situaci insolvence pojistitele, popsal oblast minimálních limitů pojistného plnění a otevřel i otázku autonomních vozidel. Evropská komise podle něj zatím nevidí důvod sféru autonomních vozidel jakkoli upravovat. V blízké budoucnosti je však třeba počítat s významným nárůstem poloautonomních vozidel v silničním provozu a s tím souvisejícími riziky.

Neopomněl také uvést problémy, které s revizí motorové směrnice souvisí. Například zmínil otázku vozidel primárně určených nikoli k jejich užití jako dopravního prostředku, ale přesto patřících do definice vozidla, protože se mohou pohybovat po vlastní ose po pozemních komunikacích. „Za velmi sporné lze považovat do pojmu vozidla zahrnutí samovyvažovacích zařízení, jakými jsou např. segwaye či kolonožky. Česká republika navrhuje přehodnocení rozsahu pojmu vozidla tak, aby z povinnosti pojištění odpovědnosti byla vyjmuta motokola nesplňující podmínku vozidla kategorie „L“ a samovyvažovací přepravní prostředky, u kterých není zásadní rozdíl v rizikovosti jejich provozu od běžných šlapacích kol,“ řekl Vladimír Přikryl.


Mohlo by vás zajímat: Revoluce na poradenském trhu: Provize si vyplatíte sami na jeden klik!


Následně se za řečnický pultík postavila manažerka pro životní a neživotní pojištění Slovenské asociace pojišťoven Monika Jurkovičová, která představila činnost asociace, popsala vývoj kolem zdanění tamních pojišťoven a charakterizovala úřad pojišťovacího ombudsmana na Slovensku.

Po obědě byla na řadě další panelová diskuze. V ní debatovali generální ředitel pojišťovny Generali Pavel Mencl, generální ředitel Simplea pojišťovny Martin Švec, ředitel pro obchod skupiny NN ČR Roman Truhlář a CEO & Co-founder Mutumutu Jindřich Lenz. Hlavní téma diskuze bylo: Tradiční pojišťovna a expanze nových subjektů.

Otevřely se otázky typu, jak pohlíží tradiční pojišťovny na nové expandující subjekty na trhu, je to pro ně významná konkurence, investiční příležitost nebo vzor pro změnu interních procesů? Jak se nové, často startupové společnosti dokáží popasovat s gigantickou regulací v oblasti pojišťovnictví, například s daňovými změnami v oblasti technických rezerv? Diskutující také probrali digitalizaci, která zasahuje všechna odvětví, pojišťovnictví nevyjímaje. Prodebatovali, jak nové technologie zasahují do interních procesů pojišťoven, zdali v současné době existuje potenciál pro inovace v oblasti distribučních kanálů či zdali je vůbec možné přijít v současné době s novou formou prodeje produktů. Na závěr pak probrali i časté fúze na pojistném trhu, které nezřídka vedou ke zeštíhlení výdajů a redukci pracovních míst.


Mohlo by vás zajímat: Pojišťovací horor jménem Hollywood. Co všechno se dá ve filmu pojistit?


Poté odprezentoval své postřehy ředitel úseku vývoje a řízení produktu Flexi a bankopojištění z Kooperativa pojišťovny Petr Procházka. Ten se zamyslel nad vizemi v oblasti životního pojištění a nad distribucí a obměnou životních produktů. Digital Strategy Leader skupiny v AXA ČR a SR Ondřej Vích se následně detailně podíval na vliv digitalizace na současné pojišťovnictví. V tomto kontextu popsal, jak bude vypadat blízká budoucnost distribuce pojištění, jak se projeví automatizace procesů, jak bude vypadat likvidace a optimalizace pojistných událostí. V neposlední řadě pak představil své názory na nové platformy a ekosystémy. „Digitální transformace není IT projekt! Je to integrace digitálních technologií do každé části firmy, přinášející zásadní změnu způsobu fungování. Když srovnáme pojišťovnictví například s bankovnictvím, tak je zřejmé, že v oblasti digitální transformace náš sektor poněkud zaspal. Podstata změny přitom není pouze v implementaci technologických novinek, ale zejména v posílení orientace na zákazníka a jeho potřeby," řekl Ondřej Vích. V samém závěru pak ještě vystoupil s přednáškou, jež se zaobírala sférou InsurTechu a jeho reálnému přínosu pro trh, David Bystrzycki z Mutumutu.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články