Klimatické změny: Nový potenciál pro pojišťovny?


			Klimatické změny: Nový potenciál pro pojišťovny?
22.10.2019 Zahraničí

Změny klimatu jsou už celé měsíce mezi TOP tématy, která hýbou světem. Přispívají k tomu páteční demonstrace „Fridays for Future“ svolávané mládeží v metropolích anebo obrovské požáry amazonského pralesa v Brazílii.  Bez ohledu na to může exaktní vyhodnocení dat o počasí představovat i potenciál pro odbyt různého zboží i služeb, pojištění nevyjímaje.

Údaje o počasí lze například přiměřeně vyhodnocovat pro autonomní vozidla, aby předem rozpoznala okolnosti na silnicích, a v případě rizik, jakými mohou být třeba mlha nebo náledí, předala řízení řidiči. Meteorologické informace agrárního charakteru mohou posloužit zemědělcům, aby zabezpečili odpovídající výnosy a kvalitu produkce ze svých ploch.

Iniciativa otevřeného a transparentního řízení spolkové vlády (Open Government) v Německu přispěla k tomu, že mnohé údaje o počasí mají charakter Open Data (volně přístupných údajů) a mohou být využívány bezplatně firmami. Přitom početné čerstvé zprávy o počasí a klimatu nepřináší od roku 2017 jen Německá povětrnostní služba (Deutsche Wetterdienst, DWD). Také spolkové ministerstvo dopravy nabídlo mezitím obsáhlé zdroje dat k tématům provoz, klima, počasí, letectví a kosmonautika nebo infrastruktura.


Mohlo by vás zajímat: Anketa: 25 let existence Asociace českých pojišťovacích makléřů


To, že tyto údaje lze využít i ze strany pojišťoven a zajišťoven, ukazuje nedávný příklad Mnichovské zajišťovny (Munich Re). Tato zajišťovna zpracovává pomocí cloudu největší množství dat z klimatických modelů v rámci svých rizikových analýz. Tím by měla být svým klientům do budoucna lépe nápomocna při kvalitnějším vymezení rizik daných klimatickými změnami.

„Trend je jednoznačný. Přes občasné výkyvy směrem dolů se zdražuje. Nezbytný k vylepšení situace je vývoj nových technologií, které vhodně reagují na měnící se klima. Pokud chceme i v roce 2050 pořád ještě létat, nebudou stačit elektrická letadla, protože tady narážíme na fyzikální limity. Takže potřebujeme zcela nové neutrální pohony a dodavatele energie. Anebo v domácnosti: čím budeme vytápět naše domovy za 30 let? Ropa a zemní plyn už nebudou tou správnou odpovědí. A toto uvědomění je potřeba předat lidem. Jde vždy o technologie, nikoli o to, abychom se vzdali dosavadního pokroku,“ konstatoval nedávno Ernst Rauch, expert na klima Mnichovské zajišťovny pro Handelsblatt.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Nultý pilíř, aneb kreativitě se meze nekladou


To, že v různých oblastech panuje naléhavá potřeba posunout se vpřed, ukazuje i aktuální prognóza OSN. Podle ní bude počet a dramatičnost přírodních katastrof vlivem zahřívání Země rychle stoupat – další změny klimatu a znečištění prostředí udělají také své. Hospodářské ztráty kvůli katastrofám se nyní oproti předchozím odhadům zvýšily na čtyřnásobek a činí 675 miliard USD. To pro představu odpovídá celoročnímu výkonu švýcarské ekonomiky a 2,4 % výkonu celého regionu. Největší podíl na ztrátách mají sucha (asi 60 %). Záplavy mají na svědomí 13 %, stejně jako rostoucí počet tropických bouří, podobně jako zemětřesení.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články