Německo: Pojištění dlouhodobé péče stále netáhne


			Německo: Pojištění dlouhodobé péče stále netáhne
2.10.2019 Zahraničí

Soukromé pojištění dlouhodobé péče v Německu stále ještě spí jako Šípková Růženka. Ačkoli potřeba opatrování potřebných stále roste, klesl za loňský rok pojistný kmen o 18 %.

Částečně je to i kvůli přetrvávající diskusi na téma „nouzová situace v oblasti péče v Německu“, jak zdůrazňuje Russel Kemwa, tiskový mluvčí společnosti Assekurata. „Politici se neúnavně snaží občany přesvědčit, že se o ně stát postará. Zapomínají ovšem přitom pravidelně na to, že zákonné pojištění dlouhodobé péče je pouze dílčí řešení a nezabezpečí všechno.“

Přitom jednou z podstatných příčin pro pokles komerčního pojištění péče je realizace druhého zákona na posílení pečovatelského servisu (PSGII). Vzhledem k tomu, že dosavadní tři stupně péče se od roku 2017 rozšířily na pět úrovní a došlo rovněž ke zvětšení plnění pro určité skupiny potřebných, propadla široká veřejnost klamu, že nyní je pro případ potřeby dlouhodobější péče každý dostatečně zajištěn.


Mohlo by vás zajímat: Nové odborné zkoušky: Co je to „Ex-dividend day pro akcionáře“?


Dalším důvodem poklesu zájmu o pojištění je částečné navýšení pojistného v souvislosti s PSG II, a to dokonce někdy o dvojciferný koeficient k počátku roku 2017. Tento krok vedl některé zákazníky k výpovědi jejich pojištění denních dávek na dlouhodobou péči. To je i důvod, že mnozí experti z oblasti zdravotnictví a sociálních služeb volají po změně ve stylu „více soukromých namísto státních řešení“. Podle nich by bylo dobré rozvíjet zabezpečení pro případ ošetřování kryté kapitálem.

Je ale také potřeba, aby pojišťovny nabídly nové flexibilní produkty, které by motivovaly poptávku. Mezitím už téměř polovina hráčů na německém trhu poskytuje pojištění, které platí už od stupně péče 2 jak při ambulantním, tak i stacionárním ošetřování 100 % sjednané denní dávky, přičemž výši plnění lze dohodnout individuálně. Až budoucnost ale ukáže, zda tím poptávka stoupne. „Každopádně zůstane téma dlouhodobé péče i v budoucnu prostorem pro velmi intenzivní poradenství,“ uzavřel téma Russel Kemwa.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články