Cestovní pojišťovny odmítají plné krytí pro návštěvy Černobylu


			Cestovní pojišťovny odmítají plné krytí pro návštěvy Černobylu
8.8.2019 Zahraničí

Je doba dovolených. Většina z nás cestuje na pláže nebo do hor, abychom se zotavili a nabrali síly do dalších měsíců pracovního nasazení. Někteří ale využijí volna i k poněkud méně oddychovým aktivitám… Aktuální příklad: rostoucí zájem o zájezdy do dosud zamořeného Černobylu.

Nedávno odvysílaný seriál HBO mapující tragické okolnosti katastrofy v jaderné elektrárně přitáhl neobvyklou pozornost a současně vedl k masovému zájmu o návštěvu v dosud zapovězeném regionu. Německé cestovní pojišťovny v této souvislosti varují: pojištění se nevztahuje na dlouhodobé důsledky takového výletu.

Znamená to jediné: dobrodruzi zajímající se o místní poměry by si měli být vědomi, že jejich cestovní pojištění se vztahuje pouze na dny jejich výpravy, a to právě jen proto, že ministerstvo zahraničních věcí a další úřady souhlasily, aby lidé do této ukrajinské zóny směli cestovat. Krytí ale neplatí pro případná onemocnění, která se u klienta objeví po návratu z Černobylu. Cestovní pojištění neuhradí takto vzniklé následné náklady.


Mohlo by vás zajímat: Jaroslav Daňhel: Autoři návrhu měnícího PTR by nesložili zkoušky na VŠE!


Po explozi v jaderné elektrárně Černobyl v roce 1985 zřídilo sovětské vedení 30 km široké ochranné pásmo okolo místa katastrofy, jež zahrnovalo i několik větších sídel obyvatelstva, mimo jiné hned vedle elektrárny ležící město Pripjať.

Evakuováno ze zóny bylo na 335 000 osob: 115 000 z okolí po nehodě a 220 000 z Běloruska, Ruska a Ukrajiny o něco později. Přesto je nyní oblast jedním z hlavních magnetů pro cestovní ruch: zatímco v roce 2013 navštívilo vyklizenou zónu asi 8000 turistů, za loňský rok to bylo už 65 000 návštěvníků. A letošek jistě přinese nový rekord.

Zdroj: be.invalue.de

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

VÝKŘIK DO TMY

CESTOVATEL.1,  14. 8. 2019

Tento článek říká, že německé cestovní pojišťovny jsou silně paranoidní. Je třeba vzít v úvahu několik faktů:
1. Od havárie uplynulo již 33 let. Za tu dobu se díky poločasu rozpadu koncentrace nejrozšířenějších izotopů jako cesium a stroncium snížila více než o polovinu.
2. Ze zabetonovaného reaktoru již také žádné radioaktivní látky neunikají a tak radioaktivita v postižené oblasti setrvale klesá. Paranoikům bych doporučil, aby zapátrali v historii a ověřili si, jak vypadala Hirošima a Nagasaki v roce 1978. Asi by se nestačili divit, jaká velkoměsta na místech atomových útoků vyrostla.
3. Z výše uvedeného vyplývá, že krátkodobá návštěva v řádu hodin evakuované zóny již nepředstavuje reálné nebezpečí.
4. I kdyby u někoho nastaly zdravotní komplikace v příčinné souvislosti s pobytem v této oblasti, tak by to jistě nebylo hned, ale až po delší době. I kdyby se to nakonec prokázalo, tak dotyčný by už byl dávno doma a jeho léčené se neplatilo z cestovního pojištění.

RSS

Související články