Swiss Life: Stále více Němců v pracovní neschopnosti kvůli psychickým onemocněním


			Swiss Life: Stále více Němců v pracovní neschopnosti kvůli psychickým onemocněním
4.7.2019 Zahraničí

Psychické choroby jsou v mnoha profesních skupinách už léta na vzestupu a současně příčinou číslo jedna pro neschopnost vykonávat dosavadní povolání.

Ženy jsou ohroženy podstatně více než muži. Riziko, že budou muset vzdát své povolání z psychických důvodů, u nich je výrazně vyšší (44 %) než u mužských protějšků (28 %). Obzvláště silné je riziko u 30letých žen (47 %).

V dnešní době se staly se 37 % nejčastějšími příčinami pracovní neschopnosti, míněno jako předčasný výstup z profesního života, psychická onemocnění jako vyhoření, deprese a panické stavy. Na druhém místě jsou nemoci pohybového aparátu (24 %) a úrazy (necelých 14 %). Následuje rakovina (9 %), onemocnění srdce a oběhové soustavy (8 %). Ze 4 % stojí za nemožností vykonávat profesi shodně buď interní onemocnění, nebo ostatní diagnózy.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Spravedlivé nuly všem


K těmto závěrům dospěla aktuální studie německé životní pojišťovny Swiss Life. „Psyché“ je příčinou pracovní neschopnosti číslo jedna se silným 40% nárůstem za posledních 10 let. Byla-li kvóta psychických onemocnění v roce 2009 ještě 26,6 %, má aktuálně tuto příčinu 37,1 % všech plnění z pojištění pro případ pracovní neschopnosti.

Podle německé Swiss Life je nápadný zejména vysoký podíl mladých žen. Jen ve skupině 30letých je s podílem 47 % postižena psychickým onemocněním prakticky každá druhá pojištěná. U mužů se objevují symptomy psychických chorob častěji teprve ve druhé půlce života.

Obzvláště muži s akademickými profesemi jsou častěji postiženi depresemi nebo syndromem vyhoření než muži pracující v povoláních náročných fyzicky. Naproti tomu u žen nelze rozpoznat souvislost: poruchy psychiky u nich nastávají nezávisle na určitých profesních skupinách.

Zdroj: Swiss Life

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články