Chudoba je problém. Čtvrtina Rakušanek má obavu ze stáří


			Chudoba je problém. Čtvrtina Rakušanek má obavu ze stáří
14.6.2019 Zahraničí

Aktuální studie společnosti Triple M, zpracovaná na objednávku pro organizaci SPÖ Bundesfrauen ukázala, že každá čtvrtá rakouská žena má strach z toho, že bude v penzi ohrožena nedostatkem. U osaměle žijících samoživitelek jsou to dokonce 4 ženy z deseti. Analýza rozebrala příčiny a dopady ženské chudoby v Rakousku a ukazuje rovněž nezbytná opatření, jak takovému vývoji zabránit.

Hlavními asociacemi pro klíčové slovo „chudoba“ byly nedostatek potravin, nedosažitelný standard bydlení a bezdomovectví. Téměř každý druhý dotázaný zná někoho, kdo v Rakousku žije v bídě nebo je chudobou ohrožen. Mezi samoživitelkami je tento podíl 57 %.

Nejvíce ohrožené jsou samoživitelky, osoby s minimální penzí, matky, nemocné osoby a ženy zaměstnané na částečný úvazek. Ženy jsou obecně považované za osoby mnohem více zasažené nebo ohrožené chudobou než muži. Jedinou výjimkou jsou muži-samoživitelé. Naopak s nedostatkem pravděpodobně nebudou bojovat ženy samostatně výdělečně činné.


Mohlo by vás zajímat: Martin Podávka: Životní pojištění včera, dnes a zítra


Chudoba a nedostatek ohrožují uspokojování základních potřeb, jako jsou vytápění nebo zdravá výživa. A k tomu je třeba přičíst závislost na rodině nebo přátelích. Také u dětí žen s hrozbou bídy je možné vysledovat nevýhody: nejsou prostředky na „extra“ výdaje, jako je doučování, ale také jejich zdravá výživa nebo kvalitní odívání jsou omezeny.

Ženy, které jsou chudobou už postižené nebo ohrožené, anebo samoživitelky, cítí zhoršení za poslední rok: dvě z pěti čelí aktuálně horším podmínkám. Nejvýznamnější příčinou tohoto stavu je nezaměstnanost, na druhém místě rozvod nebo odloučení s partnerem.


Mohlo by vás zajímat: Průměrná mzda stoupla na 32 466 Korun. Jak je na tom pojišťovnictví?


Poněkud méně přispívají k rozšíření chudoby podle respondentů rozdělení rolí ženy a muže, nedostatečné možnosti veřejné péče o děti a sociální systém. Nicméně devíti z 10 respondentek je zřejmé, jaká jsou nezbytná opatření proti ženské bídě: rovnost platů a podpora péče o děti jsou na seznamu úplně nejvýš. Důležitými opatřeními jsou i započtení doby péče o děti a sociální příplatky k penzi pro zajištění soběstačnosti. Objevuje se i nápad na garanci výživného pro děti matek-samoživitelek.  

Podle mínění dotázaných jsou na tahu politici. Ti jsou v první řadě odpovědní a současně i povolaní udělat něco proti ženské chudobě.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články