Globální srovnání: Ceny pojištění za první kvartál 2019 vzrostly


			Globální srovnání: Ceny pojištění za první kvartál 2019 vzrostly
28.5.2019 Zahraničí

Globální ceny komerčního pojištění zaznamenaly za první tři měsíce roku 2019 růst o 3 %. Potvrdily tak zvyšující se trend šesti za sebou jdoucích kvartálů. Informoval o tom Marsh Global Insurance Market Index. Kompozitní ceny se zvýšily ve všech globálních regionech druhé čtvrtletí za sebou.

Všeobecně lze říci, že pojistný trh zůstává stabilní, přičemž ceny u většiny produktů a regionů rostou nebo klesají v rámci relativně úzkého pásma. Globálně lze z prvního čtvrtletí vyvozovat tyto změny průměrných cen hlavních produktových skupin: ceny majetkového pojištění se posunuly vzhůru o 4,7 %; finanční a odpovědnostní krytí podražilo o 5,6 % a úrazové pojištění snížilo pojistné o 0,7 %.

Marsh Global Insurance Market 1

Ceny v USA táhne vzhůru majetek

Průměrné pojistné v USA za první kvartál 2019 vzrostlo meziročně o 1,1 %. Přitom majetkové pojištění podražilo o 4 %, čímž zopakovalo rostoucí cenu zatím pokaždé od čtvrtého čtvrtletí 2017. Tehdy šlo o období charakterizované katastrofickými škodami zahrnujícími nadprůměrnou sezónu hurikánů v Severní Americe. Rozsáhlé vícevrstvé programy pojištění majetku (takové, jejichž předepsané pojistné činí více než 1 milion USD) byly tahounem růstu cen, když zdražily bezmála o 7 %.


Mohlo by vás zajímat: Vladimír Krajíček: Klienti si přestávají uvědomovat vlastní odpovědnost


Sazby finančního a profesního odpovědnostního pojištění doznaly v USA za první tři měsíce roku růstu 2,8 %, což znamenalo už pátý kvartál nepřetržitého navýšení. Hlavním nositelem zvýšení ceny byla úprava cenotvorby u odpovědnosti D&O veřejných společností (téměř + 6 %). 77 % klientů muselo přijmout zdražení. To bylo v některých částech kmene procentuálně nejvyšší za několik uplynulých kvartálů.

Naopak úrazové pojištění zlevnilo o 1,7 %. Potvrdilo tak dlouhodobý trend, protože cena se snižovala od prvního čtvrtletí 2014 až na jedinou výjimku každý kvartál.

Marsh Global Insurance Market 2

Ve Velké Británii zdražilo pojištění už šestý kvartál v řadě

Všeobecná cenotvorba v pojišťovnictví za první tři měsíce letošního roku ve Velké Británii posílila o 2,9 %, což představuje šestý kvartál na vzestupu. Majetkové krytí podražilo o 3,0 %, přičemž vyšší sazby pojistného pocítili hlavně velcí klienti, zatímco segment SME o něco méně.

Úrazové pojištění ve Velké Británii zlevnilo o 2,7 %, čímž potvrdilo trend posledních pěti kvartálů za sebou. Ukázaly se však známky toho, že pojistitelé hodlají přitvrdit cenotvorbu a/nebo také podmínky pojištění.

Finanční a profesní odpovědnost zaznamenala zvýšení sazeb o 6,7 %, na což mělo největší vliv zvýšení ceny pojištění odpovědnosti D&O s riziky exponovanými na americkém a/nebo australském kontinentu. U těch činil růst sazeb všeobecně mezi 20 a 30 %.


Mohlo by vás zajímat: Tomáš Síkora: CreaSoft zdigitalizoval proces záznamu z jednání


Marsh Global Insurance Market 3

Také asijské sazby pojistného jdou nahoru

Na asijském kontinentu se zvedly sazby pojistného za první tři měsíce 2019 o 0,4 %, přičemž byl potvrzen trend posledních šesti čtvrtletí, kdy ceny v regionu nepatrně stouply.

Pojištění majetku se prodražilo o 0,6 %. Růst cen přitom Asie zaznamenala jen zatím tři kvartály za poslední čtyři roky. Úrazové pojištění kleslo o 0,4 % a zopakovalo tak dlouhodobější trend stability posledních let s postupným velmi malým snížením sazeb.

Profesní a finanční odpovědnost všeobecně zvýšila sazby o 0,2 %. I když šlo o nepatrný růst, bylo to znamení obratu trendu zpět ke čtvrtletním přírůstkům za posledních více než šest let. Sazby ovlivnily zhoršující se vyhlídky globálního trhu a snaha pojistitelů dosáhnout cenotvorby odpovídající tenčící se kapacitě.


Mohlo by vás zajímat: UNIQA analyzovala: Jak rostou náklady na zdraví v Rakousku?


Další trendy podle regionů

Na kontinentální Evropě vzrostly ceny za první kvartál 2019 o 2,0 %, což znamenalo druhé růstové čtvrtletí za sebou. Výrazně prodražilo majetkové pojištění (+4,2 %) a zopakovalo trend jen čtyř kvartálů za posledních pět let. Růst cen je třeba odvodit spíše od redukce dostupných kapacit.

Latinská Amerika prožila zvýšení pojistných sazeb o 1,5 %. Jen lehce se navýšilo pojistné u majetku (třetí kvartál během posledních šesti let). Loňský rok prakticky ceny majetkových krytí stagnovaly.

Oblast Pacifiku naproti tomu byla konfrontována v prvním čtvrtletí s výrazným skokem cen o 16 %. Nepřetržité zdražování je s tímto regionem spojeno už dva roky. Majetkové pojištění stálo v prvních třech měsících o 14,5 % více, přičemž většina pojistitelů snížila svoji kapacitu a upravila svůj rizikový apetit. Ještě dramatičtěji, o více než 20 %, se prodražilo finanční a profesní odpovědnostní pojištění, čímž jen potvrdilo pravidelný strmý dvouciferný růst sazeb během posledních sedmi čtvrtletí.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články