Stupeň ohrožení kyberkriminalitou výrazně vzrostl!


			Stupeň ohrožení kyberkriminalitou výrazně vzrostl!

Ohrožení kybernetickými útoky stojí firmy na celém světě stále více a více. Jen v Německu vzrostly průměrné náklady spojené s těmito ataky v uplynulém roce o 18 % na 13 milionů USD. V uplynulých pěti letech se téměř zdvojnásobily. Vyplynulo to z nedávno zveřejněné zprávy „Cost of Crime“ poradenské společnosti Accenture.

Nejčastější událostí bylo škodlivé malware, následované osobně zaměřenými útoky phishingu a sociálního inženýrství. Nejvyšší přírůstky vykazují na osoby zaměřené ataky prostřednictvím ransomware (plus 4 %) a škodlivé „Insidery“ ve firmách (plus 3 %). Kromě toho přibývá i útoků přes malware (plus 3 %) a Denial-of-Service (rovněž plus 3 %).

Průměrné náklady na úmyslnou infiltraci (Insider) jen v Německu činily loni 231 269 USD, což představovalo nárůst o 11 % v porovnáním s rokem 2017. Nejvíce rostly náklady spojené s ransomware: tady byl zaznamenáno zvýšení o 92 % na 74 400 USD, tedy prakticky zdvojnásobení, neboť se výrazně prodloužila doba potřebná k jeho odstranění (plus 26 %).


Mohlo by vás zajímat: ČSÚ: 13 procent obyvatel Česka nad 15 let má zdravotní postižení


Kromě toho ohlásily za loňský rok oslovené firmy na celém světě v průměru 145 kybernetických útoků, které byly zaměřeny na infiltraci do jejich klíčových sítí nebo podnikových systémů. To je o 11 % více než v předchozím roce a o 67 % více než před pěti lety. V Německu zaznamenali respondenti z řad firem průměrně 81 útoků, což odpovídalo poklesu o 5 % oproti roku 2017.

Nicméně ekonomické důsledky jsou podle studie Accenture velmi vysoké: ztráta informací patří k nejzávažnějším důsledkům kybernetických útoků pro německé firmy (6 milionů USD). Dále se umístily náklady na přerušení nebo narušení provozu (4,8 milionu USD). Nejvyšší náklady vykazují v této souvislosti německé banky a energetické zásobování. V bankách vzrostly náklady z 16,55 milionu v roce 2017 na 18.37 milionu USD v roce 2018. V energetice činil za stejnou dobu posun z 15,11 na 17,84 milionu USD.

Nejvyšší nárůst nákladů způsobených kybernetickou kriminalitou zaznamenaly v roce 2018 USA s 29 % navíc. Průměrné náklady u dotazovaných podniků činily 27,4 milionu USD. Druhou nejvyšší průměrnou hodnotu vykázaly japonské firmy s 13,6 milionu USD, následované v těsném závěsu Německem (13,1 milionu USD). Na další příčce se umístila Velká Británie s 11,5 milionu USD. Na opačném konci žebříčku se ocitly Brazílie a Austrálie s průměrnou hodnotou nákladů 7,2, resp. 6,8 milionu USD.


Mohlo by vás zajímat: Jak si šetří na důchod Češi ve věku 50 až 65 let?


„Lidé, data a technologie – všechny oblasti v podniku skýtají rizika. Často není bezpečnostní IT tým dostatečně zapojen do identifikace ochranných inovací, které by cíleně zajišťoval. To může znamenat špatně vymezené odpovědnosti v rámci celé organizace. Mylná víra, že do ochrany a budování kybernetické rezistence firmy nemusí být zapojeni všichni zaměstnanci, může vést k podcenění rizik,“ zhodnotil výsledky studie Uwe Kissmann, šéf divize Accenture Security.

„Stoupající povědomí o negativních účincích kybernetických útoků, stejně jako informované a cílené zavádění nových bezpečnostních technologií jsou nejlepší cestou, jak se chránit před ataky tohoto druhu. Největších úspor nákladů lze dosáhnout moderními směrnicemi o identifikaci a přístupech, dále nasazením automatiky, umělé inteligence, strojového učení a šířením bezpečnostních informací nebo lepší alokací rizik. To vše ale může fungovat jen při úplné implementaci do všech sfér podniku s jasnou koncentrací na ochranu nejdůležitějších dat a informací,“ uzavřel zjištění Uwe Kissmann.

Zdroj: Accenture

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články