Zajímavost: Uber kolektivně pojistil své řidiče ve Švýcarsku


			Zajímavost: Uber kolektivně pojistil své řidiče ve Švýcarsku
9.8.2019 Zahraničí

Tolik diskutovaná smluvní taxislužba Uber přešla ve Švýcarsku do ofenzivy a hodlá změnit svou doposud nepříliš dobrou pověst zaměstnavatele. Koncem května pojistila ve spolupráci s AXA XL svých asi 2500 řidičů kolektivní smlouvou.

Pojistné krytí se vztahuje na úraz, trvalou invaliditu a smrt úrazem. Ochrana platí výhradně pro události, k nimž dojde bezprostředně při jízdě. To se nelíbí odborářům. Kromě toho mají být chráněni pravidelní šoféři Uberu s nejméně 150 jízdami uskutečněnými během osmi týdnů navíc i pro případ těžké nemoci, během níž mohou dostat odškodnění 80 švýcarských franků po dobu až 15 dnů. A k tomu vyplatí pojišťovna jednorázový rodičovský příspěvek 1000 franků pro matky i otce.

Informoval o tom švýcarský televizní kanál SRF, jenž citoval i vyjádření mluvčí společnosti Uber. „Rozhodli jsme se pro tento krok už před delším časem. V Evropě takový systém funguje už na více místech. Nyní tedy můžeme i ve Švýcarsku jako první ukázat, že naše flexibilita, nezávislost a bezpečnost mohou jít ruku v ruce i mimo klasický zaměstnanecký vztah, jak ho většina zná ze svých firem.“


Mohlo by vás zajímat: Pětina dětí umírá kvůli podvýživě matky!


Odborový svaz Unia ovšem na tuto novinku reagoval zcela jinak než pozitivně. „Soud potvrdil, že Uber musí řidiče standardně zaměstnat. Pojistná plnění náleží řidičům a řidičkám tak jako tak – a navíc v mnohem větším rozsahu, než bylo deklarováno. Uber musí platit na starobní zabezpečení, pojištění pro případ nezaměstnanosti a penzijní připojištění. Zatímní obchodní model tuneluje náš sociální stát,“ nebral si servítky Roman Künzler, odborový předák odpovědný za oblast dopravy. Podle něj se novým pojištěním snaží Uber jen obcházet své povinnosti zaměstnavatele.

Pro experta na právo v sociálním zabezpečení Thomase Gächtera z Curyšské univerzity je nově zavedená pojistná ochrana pro šoféry Uberu alespoň tím pověstným malým krůčkem správným směrem. „Samozřejmě nás ochrana z takové pojišťovací nabídky posune ve srovnání s pojištěním klasického zaměstnance jen o kousíček, nicméně ty nejfatálnější aspekty jsou tím částečně zajištěny.“

Zdroj: be.invalue.de

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články