Německo: Zaměstnanci jsou velkým kybernetickým rizikem


			Německo: Zaměstnanci jsou velkým kybernetickým rizikem

Zaměstnanci německých podniků zacházejí velmi bezstarostně s riziky na sítích a představují tak riziko pro jejich vlastní firmy.

Pouze každý třetí pracovník (39 %) absolvoval už někdy školení o IT bezpečnosti nebo o ochraně údajů. Podíl 6 % uživatelů výpočetní techniky a smartphonů ignoruje zcela nastavení přístupových omezení, u jiných není žádný problém jejich triviální hesla prolomit.

Především v malých firmách s méně než 10 zaměstnanci platí často jen omezené základní bezpečnostní předpisy. Ukázala to aktuální studie GDV. Podle ní 18 % zaměstnanců nemá na svém pracovním počítači žádné ochranné heslo. Každý druhý je přitom vybaven pokročilými administrátorskými oprávněními k zacházení s jeho počítačem. Proškolen je méně než každý pátý pracovník.


Mohlo by vás zajímat: Pojistných matematiků nepřibývá. Firmy přitom o ně mají čím dál větší zájem


Ovšem i ve velkých společnostech se objevují zásadní bezpečnostní mezery. Například třetina zaměstnanců (32 %) ve velkých firmách může na pracovních počítačích využívat privátní USB nosiče. 13 % zaměstnanců uvedlo, že už někdy otevřeli e-maily se spamem v práci. A téměř polovina respondentů z velkých podniků (48 %) podle ankety objeví ve své elektronické poště spam alespoň dvakrát týdně.

„Firmy musí mnohem lépe připravovat své zaměstnance na rostoucí rizika vyplývající z napojení na sítě. Kybernetické útoky jsou jen zřídka cílené akce prostřednictvím sítí. Mnohem častěji vznikne škoda tak, že zaměstnanec otevře infikovaný e-mail,“ konstatoval Peter Graß, expert na kybernetické pojištění při GDV.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články