MF navrhuje přísnější zkoušky pro pojišťovací zprostředkovatele


			MF navrhuje přísnější zkoušky pro pojišťovací zprostředkovatele
21.7.2014 Pojistný trh

Ministerstvo financí předložilo k diskusi novelu zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích. V ní jsou navrhovány přísnější zkoušky z odborných znalostí. Nově budou zprostředkovatelé skládat zkoušky podle jednotlivých oblastí pojištění, kterému se věnují. Samostatná oprávnění bude možno získat pro zprostředkování životního pojištění, neživotního pojištění občanů, pojištění motorových vozidel, pojištění podnikatelů a pojištění velkých rizik a zajištění.

Návrh předpokládá i zjednodušení a zpřehlednění kategorií zprostředkovatelů pojištění. Novela zúží počet kategorií zprostředkovatelů ze současných pěti na dvě – samostatné poradce a vázané zprostředkovatele. U samostatných poradců bude odpovědnost za svou činnost pouze na nich, u vázaných poradců ponese odpovědnost pojišťovna, zajišťovna nebo právě samostatný zprostředkovatel.

Zprostředkovatelé pojištění budou podle nové normy prověřováni soukromými institucemi, které budou muset získat akreditaci u České národní banky. Norma dále upravuje pravidla jednání se zákazníkem. Cílem je především zlepšení informovanosti o zprostředkovateli a pojistném produktu, který je klientovi nabízen.

Kritika ze strany pojišťoven

Novela je podle MF z velké části totožná s návrhem vládního zákona, který byl v Poslanecké sněmovně již projednáván ve druhém čtení v roce 2013. Již tehdy návrh pojišťovny kritizovaly s tím, že nové administrativní povinnosti spojené se zavedením zákona podle nich jen zvýší náklady, ale ne ochranu klienta. Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců pak za pozitiva návrhu považovala sjednocení podmínek pro zprostředkovatele a zaměstnance pojišťoven, kteří jednají s klienty, zjednodušení systému kategorií poradců i zavedení povinné odborné zkoušky. Naopak negativně hodnotila zvýšení administrativních povinností.

redakce

ťoven>

 

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články