ČAP: Únor opět ve znamení pojištění


			ČAP: Únor opět ve znamení pojištění
5.2.2009 Produkty

Česká asociace pojišťoven (ČAP) již podruhé vyhlašuje únor měsícem pojištění. Hlavním cílem kampaně je srozumitelnou formou předat veřejnosti praktické informace o pojištění a pomoci zorientovat se v nabídce pojistných produktů na trhu.

 

Únor 2008 byl zaměřený na životní pojištění, letos bude veřejnost podrobně seznámena s oblastí pojištění majetku. Majetkové pojištění patří podle dlouhodobých statistik ČAP k nejpomaleji rostoucím oblastem českého pojistného trhu.

 

Významná část českých klientů je „podpojištěna“ – tj. vlastní pojistné smlouvy, u nichž sjednané pojištění dávno neodpovídá aktuální hodnotě majetku. Přestože pojištění majetku tvoří druhou nejvýznamnější část segmentu neživotního pojištění (21,6 % v roce 2007 podle ČAP), dosáhlo za posledních deset let pouze 66% růst. Celkové předepsané pojistné naopak ve stejném období vzrostlo o 177 %, a životní pojištění dokonce o 327 %!„Největší motivaci investovat do pojištění majetku měli lidé na přelomu let 2002 a 2003 krátce po povodních, kdy došlo k meziročnímu nárůstu o 26 procent. V posledních čtyřech letech však pojištění majetku stagnuje,“ objasňuje výkonný ředitel ČAP Tomáš Síkora a upozorňuje: „Nic na tom nezměnily ani větrné přírodní katastrofy, které se nad Českou  republikou přehnaly v posledních dvou letech.“

 

Stagnace tohoto segmentu, neznalost pojistných produktů na trhu, podceňování rizik, ale i pojištěnost občanů ČR na neadekvátní částky vedla Českou asociaci pojišťoven k rozhodnutí zaměřit letošní informační kampaň právě na pojištění majetku:„Zdaleka nejčastějším problémem jsou zastaralé pojistné smlouvy, v jejichž rámci sjednané pojištění dávno neodpovídá aktuální hodnotě majetku pojištěnců. Případná škoda pak pro klienty mívá vážné následky,“ doplňuje Tomáš Síkora. Jeho slova potvrzuje i lednový průzkum ČAP na téma Jak si lidé pojišťují majetek? Celkem 62 % dotázaných sjednané pojistné částky nikdy neaktualizovalo a rovná polovina měla svůj majetek pojištěn déle než deset let: „Lidé si neuvědomují, že se cena majetku s léty mění - své investice do majetku  zapomínají v pojištění zohledňovat, a vystavují se tak zbytečnému riziku. V případě škodní  události jim totiž pojišťovna škodu uhradí jen částečně, přesto stále v souladu s platnou pojistnou smlouvou,“ varuje Tomáš Síkora.

 

V rámci letošní kampaně Únor - měsíc pojištění spouští Česká asociace pojišťoven opět webové stránky www.pojistimajetek.cz, které přinesou nejen přehledné informace o pojištění majetku, ale i odpovědi na často kladené otázky a odkazy na nabídku produktů jednotlivých členských pojišťoven ČAP.

Zdroj: ČAP

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články