ČP přidá k povinnému ručení další dva produkty. Zdarma!


			ČP přidá k povinnému ručení další dva produkty. Zdarma!
16.10.2008 Produkty

 Česká pojišťovna (ČP) poskytne všem motoristům, kteří si u ní v roce 2009 uzavřou povinné ručení, zdarma také cestovní pojištění a pokud budou mít současně i havarijní pojistku, získají navíc i pojištění poplatku za pobyt v nemocnici. Od příštího roku bude také Česká pojišťovna rozlišovat sazby povinného ručení nejenom podle objemu motoru a bonusu, ale i podle věku řidiče a jeho bydliště. Díky novému rozdělení kubatur a možnosti získat už příští rok maximální 50% bonus, bude podle prvních výpočtů ČP většina řidičů v souvislosti s povinným ručením příjemně překvapena.

Cestovní pojištění, které získají noví klienti v rámci povinného ručení pro rok 2009, jim garantuje, že v případě potřeby za jejich léčbu v zahraničí Česká pojišťovna zaplatí až tři miliony korun. Lidé, kteří jezdí často do ciziny, bydlí v příhraničních oblastech anebo tráví větší část dovolené v zahraničí, tak ušetří i přes 1000 korun ročně a nebudou už muset na pojištění myslet. Jejich rodinní příslušníci je navíc získají s dvacetiprocentní slevou. Majitelé vozidel, kteří si uzavřou vedle povinného ručení v České pojišťovně také havarijní pojištění, pak ještě zdarma dostanou i pojištění poplatku za pobyt v nemocnici, které jim platí už od prvního dne hospitalizace. Jde o velmi žádaný produkt, který si v průběhu uplynulých devíti měsíců sjednalo už přes 60 tisíc nových klientů.

Segmentovat řidiče začne Česká pojišťovna teprve po osmi letech intenzivního sbírání dat od největšího počtu motoristů v zemi. Tuto odpovědnostní pojistku má u České pojišťovny uzavřeno přes 2,2 milionu motoristů, z toho 1,6 milionu nepřetržitě od roku 2000. Pojistní matematici ČP již získali obsáhlou statistickou řadu, ze které lze vycházet při rozdělování vozidel a řidičů. V této souvislosti je třeba ale připomenout, že výročí své pojistné smlouvy k datu 1. ledna má u ČP pouze 32 procent registrovaných motoristů, takže naprostá většina jich vjede do roku 2009 ještě se starými sazbami.

Co ovlivní segmentaci

Sazby povinného ručení podle Petra Kúta z České pojišťovny ovlivní objem motoru (podle nového způsobu rozdělení ho využijí především starší vozy), získaný bonus (ten se může pohybovat od 5 až do 50 %), ale rozhodovat bude i bydliště a věk majitele vozidla.

V současné době ještě se sazbami ještě pracují pojistní matematici, takže sazby budou k dispozici zhruba v polovině listopadu.

Škody z povinného ručení rostou – o 2 až 3 body jsou nad inflací. Nejrychleji rostou škody na zdraví, zatímco dříve to bylo zhruba o 22 %, v současné době je to víc než 40 %. A podle Filipa Saidla z ČP se to bude jen zhoršovat. Zatímco poškozený majetek zaplatí ČP jednorázově, poškození zdraví přijde nejméně na 100 000 korun, ale mohou to být i desítky miliónů. Takové částky platí pojišťovna několik let.

Malus – poprvé otevřeně

Pokud jde o malus, ten u České pojišťovny „požívá“ okolo 4000 lidí. „Hraje se, jak každý umí, nehraje se fér. Známe chronické škodiče, kteří se mnohdy zachrání tím, že jim pojišťovny v rámci některých kampaní auto pojistí, dokonce jim poskytnou slevu. A pokud jde o malus, stačí někdy pojišťovnám jen čestné prohlášení,“ konstatoval Kús.

Nebo takový „škodič“ poprosí babičku a zase jezdí s nulou, uzavřel Kút.

Jediné spravedlivé pojištění by proto bylo pojištění na řidičský průkaz. Zatím ovšem jen teoreticky.

Zdroj: Česká pojišťovna

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články