Česká pojišťovna registruje nejvíce nehod se zvířaty v říjnu


			Česká pojišťovna registruje nejvíce nehod se zvířaty v říjnu
7.10.2008 Pojistný trh

Statistiky České pojišťovny již několik let po sobě ukazují, že nejvíce dopravních nehod, při nichž je jedním z účastníků zvíře, se stane právě v říjnu. A rok od roku počet těchto podzimních střetů roste. Nejvíce hlášení eviduje Česká pojišťovna ze středních Čech a jižní Moravy, nejméně z Prahy.

 „Zatímco před pěti lety jsme registrovali 2138 škod, loni to bylo 3836 nehod a letos jsme ještě před nejkritičtějším říjnem napočítali více než 3100 srážek motoristů se zvířaty,“ uvedl ředitel likvidace škod z neživotního pojištění České pojišťovny Radim Nekov.

Důvodem těchto nelichotivých čísel je zejména migrace zvěře za potravou a říje srnčí a jelení zvěře. Pojistné události jsou hlášeny zpravidla z brzkých ranních hodin, zhruba kolem šesté nebo pozdních večerních z lesních úseků a v poslední době ještě více ze silnic mezi poli. Situaci zhoršuje podzimní snížená viditelnost, častější mlhy a třeba i mokrá vozovka. Podle statistik Centra dopravního výzkumu zahyne pod koly aut zhruba 8 až 9 tisíc kusů zvěře, nejvíce zajíci, srnčí zvěř, bažanti, ale i divočáci, kuny, ovce, koně, nebo  například i ježci, žáby, šneci…

"Skutečný počet střetů se zvířaty je totiž mnohem vyšší, protože ne každá srážka je nahlášena jako dopravní nehoda. Pokud se nestane nic vážnějšího, nebo majitel vozu nemá uzavřeno havarijní pojištění, z něhož by pojišťovna mohla škodu uhradit, motoristé ani nehodu neoznámí,“ doplňuje Radim Nekov.

Neriskovat úhybné manévry

Podle odborníků je v mnoha případech lepší do zvířete najet, než riskovat úhybným manévrem například náraz do stromu. V každém případě by řidiči měli být ostražitější a počítat s tím, že zvěř se často pohybuje ve skupinách, například u divokých prasat to platí téměř stoprocentně. Řidič tak může zabránit srážce s prvním divočákem, ale druhý může skončit pod koly. To se přihodilo i majiteli užitkového vozidla Fiat, který jel koncem října loňského roku po rychlostní silnici z Liberce do Prahy.
U obce Brodce mu pod kola auta vběhlo celé stádo divočáků. Všech sedm prasat srážku nepřežilo – za „zvěřinové hody“ zaplatila Česká pojišťovna majiteli auta více než 40 tisíc korun.

Nehody se zvířaty mnohdy končí soudními spory

Takovou byla například jarní srážka řidiče Opelu s psím šampiónem, který utekl pánovi ze zahrady rodinného domku a zřejmě k němu spěje i nedávná netradiční nehoda ze severních Čech. Po polní cestě vedl majitel svého poníka na uzdě, ale zvíře se najednou splašilo a vběhlo pod kola právě projíždějícího auta. Tentokrát však nepožaduje odškodnění majitel mrtvého zvířete, ale naopak vlastník vozu, kterého bude oprava stát více než 50 tisíc korun. „U domácích zvířat mají poškození motoristé i bez havarijního pojištění mnohem větší šanci na úhradu svých škod, než při střetech s lesní zvěří. Jejich vlastníky se obvykle podaří dopátrat. Ti by na to neměli zapomínat a raději si včas sjednat patřičné odpovědnostní pojištění,“ doplňuje Markéta Bradáčová z odboru pojištění odpovědnosti ČP.

Hlídací vlčák se snažil dostat kočku

Ne všechny pojistné události, v nichž figuruje jako jeden z účastníků zvíře, nemusí být nutně dopravními nehodami. Jde například o likvidaci z odpovědnostního pojištění jednoho východočeského majitele autobazaru. Vystavená vozidla mu několik měsíců v noci hlídal spolehlivě vycvičený vlčák.
Až do osudné noci, kdy do objektu vběhla kočka a schovala se pod jedno z aut a vyšplhala se spodkem až k motoru, kde se schovala. Čtyřnohý hlídač okamžitě zapomněl na výcvikový dril a ve snaze se k vetřelkyni dostat, poškrábal auto ze všech stran a ohlodal některé plastové díly. A protože si vybral zánovní, leč relativně drahý terénní vůz, úhrada přesáhla sto tisíc korun. Podobnou sumu zaplatila Česká pojišťovna i majiteli stříbrné octavie, který si vyrazil na Šumavu na houby. Zaparkoval na kraji lesa a když se vrátil s bohatým úlovkem, málem utrpěl těžkou zdravotní újmu.
Na přední kapotě auta zahlédl dvě dovádějící kůzlata. Kamerunské kozičky, jejichž chovatel zůstal i po detailním prošetřování neznámý, poskákaly i další části auta a kopýtky udělaly nesmazatelné podpisy.

Zdroj: Česká pojišťovna

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články