Varování České asociace pojišťoven: Kvůli sporné novele cestovní kanceláře nepojistíme


			Varování České asociace pojišťoven: Kvůli sporné novele cestovní kanceláře nepojistíme
3.6.2015 Produkty

Ministryně pro místní rozvoj, Karla Šlechtová, posílá do druhého čtení novelu zákona o podnikání v cestovních ruchu. Tento krok se ale nelíbí pojišťovnám.

Zákon o podnikání v cestovním ruchu má především zvýšit ochranu klientů cestovních kanceláří v případě úpadku.

Pojišťovnám se především nelíbí fakt, že novela stále obsahuje povinnost pojišťoven plnit nad sjednaný limit, pokud by cestovní kancelář zkrachovala. „Pojišťovny tuto právní úpravu nemohou akceptovat, protože je v rozporu se zákonem o pojišťovnictví,“ varuje Česká asociace pojišťoven.

V případě schválení nynější podoby zákona by tak reálně hrozil konec produktu pojištění záruky proti úpadku cestovní kanceláře a mohlo by se stát, že by na českém trhu mohly působit jen cestovní agentury.

„Poskytování uvedeného produktu za podmínek uvedených v navrhované novele zákona vystavuje pojišťovny riziku porušení pravidel Solvency II, zároveň prakticky vylučuje možnost získat pro produkt zajištění,“ dodává Marcela Kotyrová z ČAP.

Mezi další klíčové změny, které ministerstvo do návrhu nakonec nezapracovalo, je požadavek oddělení účtování zájezdu do účtování ostatních činností cestovních kanceláří a dále třeba o průběžné vykazování činností CK pojišťovně. To by zajistilo co nejpřesnější stanovení pojistné částky a snížilo riziko podpojištění.

Největším rizikem je ale ustanovení o odpovědnosti pojišťoven za výši pojistného limitu a v jeho důsledku povinnosti pojišťoven poskytnout plné krytí.

Zákon by měl vejít v platnost 1. ledna 2016. 

Zdroj: E15

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články