TOP 30 pojišťovacích makléřů za 2013 v Česku dle oPojištění.cz


			TOP 30 pojišťovacích makléřů za 2013 v Česku dle oPojištění.cz

Loňský první ročník žebříčku TOP 30 pojišťovacích makléřů, který byl připraven redakcí odborného portálu oPojištění.cz na základě inspirace u významných pojišťovacích časopisů v USA (Business Insurance) a Velké Británii (Insurance Times) vyvolal na českém pojistném trhu velkou pozornost. Stejně jako obdobné žebříčky v zahraničí, porovnávali jsme jediné kritérium, které je objektivně ověřitelné, a to výšku tržeb z činnosti.

Zdrojem dat byly účetní uzávěrky a výroční zprávy jednotlivých makléřských společností, které každá společnost povinně zveřejňuje ve Sbírce listin Obchodního rejstříku. Přestože Registr ČNB uvádí k 31.12.2013 celkový počet 782 pojišťovacích makléřů, (nárůst 21 firem proti roku 2012) podařilo se dohledat alespoň nějaké účetní údaje jen u menší části z nich. Řada firem má sice v OR starší údaje, ale nikoliv za rozhodný rok 2013. Jsou však i makléřské společnosti, které podnikají mnoho let a dosud nezveřejnily vůbec žádné údaje o svém hospodaření. Řada firem, jejichž údaje za rok 2013 dosud ve Sbírce listin OR nejsou založeny, však zaslala svoji účetní uzávěrku redakci na základě písemného oslovení. Důvodem chybějících dokumentů ve Sbírce listin, může letos být i přehlcení OR díky povinnosti všech firem upravit své stanovy dle nové legislativy.

S velkou radostí můžeme konstatovat, že několik firem, které se za rok 2012 do žebříčku nedostaly kvůli chybějícím údajům, vyšla letos redakci vstříc, svoje údaje zaslala a v žebříčku se umístila. Žebříček má tedy za rok 2013 mnohem vyšší vypovídající hodnotu. Potvrzuje se i předpoklad, že umístění v TOP 30 se pro pojišťovací makléře v Česku stává prestižní záležitostí. Věříme, že v dalším roce se počet těchto makléřů opět zvýší a pojišťovny i klienti tak získají kompletní přehled o největších makléřských firmách.

TOP 30 pojišťovacích makléřů za 2013 v Česku dle oPojištění.cz

  Principy sestavení žebříčku TOP 30 pojišťovacích makléřů 2013

  1. Zařazeny jsou společnosti se sídlem v ČR či jejich skupiny, které převážně vykonávají činnost pojišťovacího makléře ve smyslu zákona č.38/2004 Sb.

  2. Pořadí bylo sestaveno dle tržeb na základě dostupných finančních výkazů za rok 2013

  3. Pokud účetní jednotka provádí konsolidaci, byla použita konsolidovaná uzávěrka

  4. Do skupiny se započítávají společnosti, s přímým či nepřímým kapitálovým propojením ve výši 30% a více – vlastnická struktura musí být zveřejněna ve výroční zprávě či příloze účetní uzávěrky.

Redakce oPojištění.cz si je vědoma, že tento přehled pojišťovacích makléřů není úplný. Byl sestaven s maximálním úsilím na základě dostupných účetních výkazů za rok 2013, které byly zveřejněny ve Sbírce listin OR nebo byly poskytnuty jednotlivými společnostmi.

Na základě účetních výkazů za minulé roky je možné, že v TOP 30 by se mohly umístit i tyto firmy: PS ASSISTANCE, s.r.o., (333 838/2010), Renomia a.s. (447 127/2012), Satum Czech s.r.o. (78 074/2010), Willis s.r.o. (69 347/2012) případně další, které své účetní výkazy vůbec nezveřejnily.

PDF ke stažení včetně principů sestavení žebříčku a doplňujících poznámek  

oPojištění.cz

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články