Bouře v USA usmrtily tři lidi, Severní Karolína se připravuje na hurikán Arthur


			Bouře v USA usmrtily tři lidi, Severní Karolína se připravuje na hurikán Arthur
3.7.2014 Škody

Bouře v centrální části USA v úterý usmrtily tři lidi. Způsobily záplavy, narušily leteckou dopravu a přerušily dodávky elektřiny statisícům Američanů. Bouřky zásahlý státy Illinois a Iowa.

Bouře provázené silným větrem a deštěm či krupobitím nejsilněji zasáhly stát Illinois, kde způsobily záplavy a vyvracely stromy. Požáry zažehnuté blesky způsobily chaos v dopravě a přerušily dodávky elektřiny. V Chicagu byly odloženy nebo zrušeny stovky letů.

Kolem 400 tisíc lidí bylo bez proudu. Ještě v úterý odpoledne se bez elektřiny muselo obejít 153 tisíc lidí, hlavně jižně od Chicaga.

Přímý úder dostal také stát Iowa, kde padaly kroupy o průměru až deset centimetrů a foukal vítr dosahující rychlosti až 145 kilometrů za hodinu, uvedl mluvčí meteorologické služby Pat Slattery. Kroupy ničily automobily a rozbíjely okna.

Během bouře zemřeli dva muži ve státě Indiana. Jeden z mužů přišel o život, když se na jeho mobilní dům v okrese Kosciusko vyvrátil strom.

Další člověk zemřel ve městě Cedar Rapids ve státě Iowa, když se pod náporem větru zřítil dům.

Místní úřady uvedly, že v úterý odpoledne se našlo tělo 17letého chlapce, kterého voda už v pondělí v noci spláchla do odvodňovací stoky poté, co oblast zasáhly lijáky.

Na Severní Karolínu míří hurikán Arthur

K východnímu pobřeží Spojených států se blíží tropická bouře Arthur, rychlost jejích větrů se pohybuje na hranici hurikánu.

Je to první pojmenovaná atlantická bouře v letošní sezoně a silou hurikánu by mohla ohrozit plánované oslavy Dne nezávislosti. Americké úřady již vydaly varování před hurikánem, podle meteorologických předpovědí největší nebezpečí hrozí Severní Karolíně.

Varování platí pro pobřežní oblasti až k hranici Virginie. Lidé už ruší rezervace v hotelích na pobřeží a někteří hoteliéři se rozhodli, že nebudou účtovat storno poplatky.

Ve středu odpoledne místního času (po 22:00 SELČ) se Arthur nacházel přibližně 355 kilometrů jihovýchodně od města Charleston v Jižní Karolíně a pohyboval se severním směrem rychlostí 11 kilometrů za hodinu. Maximální rychlost větrů obsažených v této vzdušné mase činila 113 kilometrů za hodinu, tedy o pouhých šest méně než činí spodní hranice hurikánu. Zesílit na hurikán by mohla bouře v nejbližších hodinách.

Nepředpokládá se, že Arthur ohrozí ohňostroj, který se vždy o Dni nezávislosti pořádá ve Washingtonu.

Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA) očekává, že co do počtu hurikánů a bouří bude letošek mírný. Počítá s osmi až 13 pojmenovanými bouřemi a asi se šesti hurikány, z toho jedním nebo dvěma opravdu silnými.

iDNES.cz, aktuálně.cz

Zdroj: iDNES.cz, aktuálně.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články