Pojistný trh nepodlehl vlivům hospodářské krize


			Pojistný trh nepodlehl vlivům hospodářské krize

Loňské únorové odhady České asociace pojišťoven (ČAP) naplnily očekávání pozitivních meziročních výsledků českého pojistného trhu za rok 2009. Ten sice proti roku 2008 zaznamenal zhruba poloviční růst, přesto zásadně nepodlehl vlivům hospodářské krize.

 


  • Celkový objem předepsaného pojistného vzrostl meziročně o 2,5 % na 139,9 mld. Kč.

  • Tempo růstu životního pojištění se meziročně zvýšilo o výrazných 5,1 %, u neživotního pojištění statistiky zaznamenaly stagnaci (+0,6 %).

I přes očekávané zpomalení dynamiky tempa růstu vykazují aktuální údaje členů ČAP za rok 2009 pozitivní výsledky, čímž potvrzují dlouhodobou stabilitu odvětví. Na výsledné hodnotě meziročního indexu 2008/2009 se téměř samostatně podílí životní pojištění. „Výrazně pozitivně, tentokrát překvapivě, ovlivnil objem celkového předepsaného pojistného v rámci samostatně jednorázově placených smluv (+ 16,3 %), ale zajímavý nárůst je patrný i u běžně placeného pojistného (+3,3 %). To může souviset s očekáváním klientů, kteří se upínají na pozitivní prognózy vývoje domácí ekonomiky,“ vysvětluje vývoj Tomáš Síkora, výkonný ředitel ČAP. „Meziroční pětiprocentní nárůst v rámci segmentu životního pojištění předčil naše původní očekávání – výsledkům z loňského roku totiž naopak dominovalo neživotní pojištění,“ pokračuje Síkora.

Dynamika neživotního pojištění naopak stagnuje. Proti letům 2007 a 2008, kdy toto pojištění v kategorii předepsaného pojistného zaznamenalo více než pětiprocentní vzestup, tentokrát meziročně vzrostlo o pouhých šest desetin procenta. Na celkové stagnaci v rámci neživotního pojištění se z velké části zřejmě podílí všechny kategorie pojištění odpovědnosti, a to nejen u zaměstnavatelů, ale i podnikatelů a samotných občanů, ale také v oblasti pojištění vozidel. „Více než dvouprocentní pokles objemu předepsaného pojistného u havarijního pojištění jednoznačně souvisí s všeobecným poklesem prodejů vozidel v loňském roce,“ dodává výkonný ředitel ČAP. Naopak stabilní zájem vykazuje kategorie podnikatelských pojištění, jimiž se firmy snaží chránit svůj majetek proti hrozícím rizikům.

V oblasti rozdělení podílů jednotlivých pojišťoven na trhu nadále přetrvává stabilní pozice České pojišťovny a Kooperativa pojišťovny, VIG, nejvýraznějšího posunu podílu v oblasti neživotního pojištění docílila Wüstenrot pojišťovna (z dvacáté páté na devatenáctou pozici), u životního pojištění pak Komerční pojišťovna (z devátého místa na šesté).

Ukazuje se, že Česká republika se pomalu začíná blížit evropskému poměru mezi životním a neživotním pojištěním, vysvětlil Síkora. Zatímco objem kapitálového životního pojištění za posledních sedm let pomalu klesá, podíl investičního životního pojištění pomalu roste.

"Bohužel, rizikové životní pojištění se zatím nevyvíjí tak dynamicky, jak bychom očekávali. Klienti si kupují životní pojištění, ale mnohdy vůbec nevědí, co od něj očekávají. Zda chtějí spořit, nebo být dobře pojištěni," uzavřel výkonný ředitel ČAP.

Dagmar Šístková


 

Share/Bookmark

Zdroj:

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články