ČAP: chyby a omyly v pojištění majetku


			ČAP: chyby a omyly v pojištění majetku
9.2.2009 Pojistný trh

Šest procent lidí nemá sjednáno žádné pojištění majetku. Ukázal to průzkum, který si nechala zpracovat Česká asociace pojišťoven (ČAP). Výsledky průzkumu zveřejnila ČAP při zahájení kampaně s názvem Únor – měsíc pojištění majetku.

Pro úplnost dodejme, že do pojištění majetku se nepočítá povinné ručení u motorových vozidel.

Náhradu škody na majetku přitom už někdy požadovalo kolem poloviny lidí. Nejčastější příčinou jsou krádeže, vandalismus a „vodovodní škody", největší škody ale způsobují požáry, vichřice, krupobití nebo povodně.

Podle údajů, které zveřejnily pojišťovny, je průměrná délka smlouvy na pojištění majetku okolo 8 až 10 let. Přes 70 % dotazovaných mělo sjednáno pojištění majetku déle než 5 let.

Většina z těch, kteří mají pojistnou smlouvu déle než 5 let, ještě nikdy neměnila pojistnou částku, uvedenou ve smlouvě. Tito lidé se vystavují riziku, že jim v případě pojistné události vyplacené plnění nepokryje vzniklou škodu v plné výši.

Jen 38 % dotazovaných si smlouvu změnilo při změně hodnoty majetku.

Problémy s dokumentací

Problémy mají lidé rovněž s dokumentací k pojištěným předmětům. Jen necelá čtvrtina respondentů si uchovává dokumentaci k pojištěným předmětům. 26 % dotazovaných uvádí, že ji vůbec nemá. V případě nedostatečné dokumentace má přitom pojišťovna právo krátit pojistné plnění nebo prokázanou škodu neproplatit.

Průměrná platba na pojištění majetku činí 2 až 2 tisíce korun ročně (cca 7 korun denně). Tato hodnota odpovídá zhruba pojistné částce 500 – 700 tisíc korun při pojištění domácnosti a zhruba 1 milión korun u pojištění nemovitosti.

Je smutné, že jen 34 % dotázaných si prostudovalo pojistné podmínky. 46 % respondentů četlo pojistné podmínky jen částečně, ale pozor: zbývajících 20 % dotazovaných pojistné podmínky nečetlo vůbec!

Pozor na darování, prodej nebo dědění

Dobré je nezapomenout na včasnou aktualizaci důležitých údajů. Při převodu pojištěného majetku na jinou osobu - třeba při prodeji nebo darování - se smlouva neaktualizuje, ale musí být uzavřena nová. Stejně tak tomu je i při smrti původního pojistníka. Případnou výjimku z tohoto pravidla musí obsahovat pojistné podmínky (součást smlouvy).

Pokud tedy například zemře majitel bytu, měli by pozůstalí urychleně uzavřít novou pojistnou smlouvu. Ta původní totiž zaniká smrtí pojistníka.

„Zánik pojištění je vždy přesně definován v podmínkách konkrétní pojišťovny. Podle zákona zaniká soukromé pojištění dnem, kdy došlo ke smrti pojištěné fyzické osoby," potvrzuje specialista asociace pro neživotní pojištění Michal Šimon. Nicméně na trhu existují i takové pojistné produkty, které zanikají až s koncem pojistného období, ve kterém pojistník zemřel.

Zdroj: ČAP

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články