UNIQA posílila ve 3Q téměř o 9 %. Kolik smluv má ve kmeni?


			UNIQA posílila ve 3Q téměř o 9 %. Kolik smluv má ve kmeni?

Pojišťovna UNIQA vydala výsledky za třetí kvartál tohoto roku. Aktuální tržní podíl UNIQA je 5,5 %, meziročně tak rostla o 0,2 %. Tahounem bylo i nadále pojištění motorových vozidel a domácností. Celkově je UNIQA čtvrtá nejdynamičtější společnost mezi velkými pojišťovnami

Za prvních devět měsíců tohoto roku předepsala UNIQA na pojistném celkem 5,675 miliardy korun a posílila o 8,66 % Na bázi APE, tj. s poměrným započtením jednorázového životního pojištění na bázi deseti let, předepsala UNIQA 5,648 miliardy korun a vzrostla o 8,98 %. Meziročně opět navýšila tempo svého růstu a řadí se k nejdynamičtějším velkým hráčům na pojistném trhu. Celý trh pojištění zvýšil objem pojistného o 5,6 % (APE). Tržní podíl UNIQA pojišťovny činí aktuálně 5,5 %; meziročně posílil o dvě desetiny.


Mohlo by vás zajímat: Česká národní banka reaguje na ZDPZ: Záznam z jednání


Převážná část pojistného (více než 84 procent) připadla znovu na neživotní segmenty. Ty navýšily předepsané pojistné dokonce o 10,34 % na celkových 4,816 miliardy korun. Tržní podíl UNIQA v neživotních odvětvích dosáhl na 7 % (6. místo mezi pojišťovnami). Nejvíce se UNIQA dařilo v povinném ručení a havarijním pojištění, když oba druhy pojištění posílily znovu dvouciferným tempem (+ 12 %, resp. + 16 %).

UNIQA zaujímá v havarijním pojištění čtvrté místo na trhu; v dynamice pojistného z povinného ručení na trhu mezi velkými pojišťovnami byla ve sledovaném kvartálu druhá, v havarijním pojištění třetí. Dobře si i nadále vedlo pojištění domů a domácností, když vykázalo meziroční plus 18 % (nejvyšší tempo mezi velkými pojistiteli na trhu), a rovněž pojištění podnikatelů a firem s přírůstkem pojistného bezmála 10 % (3. nejvyšší tempo mezi velkými pojistiteli na trhu). UNIQA pojišťovna tak nadále dokázala profitovat z pokračující výtečné kondice ekonomiky a příznivé investiční i nákupní nálady populace.


Mohlo by vás zajímat: 3Q 2019: Swiss Re a Generali hlásí solidní růst


Životní pojištění přispělo celkem 858,3 miliony korun (na bázi APE 831,3 milionu korun) a vzrostlo jen nepatrně. Jednorázově placené životní pojistné meziročně oslabilo o třetinu, běžně placené pojistné posílilo o necelá 2 %. Tržní podíl UNIQA v životním odvětví koncem září 2019 činil 2,4 %.

Celková škodovost byla na úrovni 57,1 procenta, což znamená mírné navýšení oproti loňsku (55,8 %) i proti předchozím měsícům letošního roku. Vysokou škodovost letos opět vykázaly havarijní pojištění a pojištění odpovědnosti z provozu motorových vozidel, i když se ji už podařilo v obou případech o několik procentních bodů snížit dalšími zásahy do segmentace a cenotvorby. Škodovost byla ovlivněna i sérií krupobití na začátku léta, vichřicí Mortimer z 30. září, a v pojištění životním tvorbou rezervy v souvislosti s nízkými úrokovými sazbami na finančních trzích.  

Ve kmeni UNIQA pojišťovny bylo ke konci září 2019 celkem 954 000 pojistných smluv – meziročně o 5,9 % více. Nejvíce přibylo nových smluv povinného ručení (+ 8,7 %). UNIQA má nyní ve kmeni více než 500.000 smluv povinného ručení a je jednou z nejrychleji rostoucích pojišťoven v tomto segmentu, když za poslední dva roky přidala do kmene na 140.000 nových zákazníků.


Mohlo by vás zajímat: Vývoj počtu poradců ve 3Q 2019


UNIQA pojišťovna působí v rámci evropské skupiny UNIQA Insurance Group se sídlem ve Vídni. Koncern ve sledovaném období předepsal na pojistném o 1,3 % více než ve srovnatelném období loni, celkově 4,096 miliardy EUR. Životní pojištění oslabilo o 3,6 %, zejména v souvislosti s ochabující poptávkou v Rakousku a v zemích CEE. Dynamicky se vyvíjelo pojištění majetku (2,6 %, zejména v Rakousku) a soukromé zdravotní pojištění (4,6 %).

Koncern očekává za celý letošní rok zlepšení hospodářského výsledku oproti očištěnému zisku z loňska. Pojišťovny UNIQA mimo domovské Rakousko (skupina UNIQA International) se podílely na pojistném necelými třiceti procenty.  Region CE (země V4) přispěl bezmála 710 miliony EUR, z nichž UNIQA v České republice generovala víc než 31 %.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články