Ani Brexit, ani celní válka. Výrobcům automobilů vadí limity pro redukci CO2


			Ani Brexit, ani celní válka. Výrobcům automobilů vadí limity pro redukci CO2
2.10.2019 Spektrum

Nikoli Brexit nebo potenciální celní tarify Spojených států, ale nové emisní limity Evropské unie pro produkci oxidu uhličitého lze v současnosti považovat za největšího strašáka automobilové výroby nadcházejících let. Nové emisní cíle se tak staly jedním z nejambicióznějších závazků na mezinárodním poli.

Evropský parlament schválil v dubnu přísnější emisní normy, kterými výrobce aut zavázal ke snížení emisí oxidu uhličitého o 15 % do roku 2025, a až o 37, 5 % do roku 2030. Původní návrhy přitom počítaly se snížením emisí o 30 % do roku 2030. Tímto opatřením se členské státy Evropské unie snaží naplnit mezinárodní cíle stanovené Pařížskou dohodou. Lze proto očekávat, že nové emisní cíle mohou mít potencionálně negativní dopad na celý automobilový průmysl.


Mohlo by vás zajímat: vyzkumnehod.cz: Smrt nepozorného chodce zachycena na videu


Předpisy EU vyžadují, aby průměrné emise CO2 klesly do roku 2021 u nových automobilů na 95 g/km. Pro srovnání – předchozí povinná norma z roku 2009 předepisovala pokles emisí u dopravních prostředků na 130 g/km. Přitom nejnovější čísla z roku 2018 ukazují, že úroveň emisí oxidu uhličitého se u automobilů pohybovala těsně pod 120 g/km. V praxi to znamená, že měření, která budou prováděna v roce 2021, budou muset brát v úvahu hodnoty z let 2020 – 2021. Výrobci tak budou skutečně čelit náročné výzvě – snížit emise o 20 % v období let 2019 – 2020. Pro srovnání uvádím, že dosáhnout 25% snížení trvalo automobilovému průmyslu v předchozím období deset let“, říká Jakub Cerman, Risk Director společnosti Euler Hermes v České republice.

Negativně se nové emisní normy mohou projevit zejména ve sféře průmyslové, finanční a obchodní. V oblasti průmyslu by nové cíle by mohly mít drastický dopad na úpravu pohonných mechanismů ve prospěch vozů s alternativním pohonem (především se jedná o elektrická auta). Také v oblasti financí představuje nové nařízení Evropské unie silnou motivaci jednat. Nové emisní cíle jsou totiž nejenom povinné, ale současně kombinovatelné s finančními sankcemi.


Mohlo by vás zajímat: TOP 30 pojišťovacích makléřů za rok 2018 v Česku dle oPojištění.cz


V Evropě byla výše pokuty stanovena na 95 eur za každý gram, který přesahuje povolený emisní limit, vynásobený počtem vozidel prodaných v Evropské unii od 1. ledna do 31. prosince daného roku. Technologie výroby nových typů pohonných jednotek je rovněž spojena s vyššími výrobními náklady, které by v důsledku mohly zvýšit průměrnou cenu automobilů až o 7 % procent ke konci roku 2020 a o 15 % v roce 2025.

Čelit výzvám budou muset výrobci automobilů i na poli obchodním. Úplné přenesení dodatečných výrobních nákladů na zákazníky by do konce roku 2020 vedlo ke snížení prodeje automobilů o 9 %, a dokonce o 18 % v roce 2025. V důsledku by se slabé prodejní výsledky automobilů mohly projevit mezi lety 2019 – 2020 na poklesu francouzského i německého HDP o -0,1 procentního bodu. Ohroženo by tak bylo na 160 000 pracovních míst. Rostoucí konkurence výrobců elektromobilů by navíc zvýšila tlak na obraty a marže.

Zdroj: Euler Hermes

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články