Autonomní vozidlo zabilo chodkyni. Řidič nereagoval


			Autonomní vozidlo zabilo chodkyni. Řidič nereagoval
23.3.2018 Spektrum

V neděli 18.3. večer přejelo autonomní vozidlo ze stáje Uber chodkyni, která následně zraněním podlehla. Nehoda s stala v Tempe v Arizoně a jde o první havárii autonomního vozidla, při níž přišel chodec o život.

Sraženým chodcem byla žena, která spolu se svým kolem nečekaně vstoupila do vozovky. V době nehody byl údajně v autě přítomen i lidský řidič, nicméně vozidlo bylo v danou chvíli přepnuto do autonomního režimu, a přísedící tak nestihl včasně zareagovat. Prokázal to videozáznam nehody. Arizonské úřady tak nenašly důvod, proč zpřísňovat podmínky pro testovací provoz vozidel ovládaných autopilotem.

„Je zcela zřejmé, že by bylo těžké zabránit této nehodě v jakémkoli modu řízení. Řidič vypověděl, že to bylo jako blesk, když žena před vůz vstoupila,“ řekla policistka Sylvia Moirová.


Mohlo by vás  zajímat: Autonomní vozidla optikou ČAP: Etické aspekty


Společnost Uber nyní spolupracuje s místními úřady a okamžitě zastavila další testy autonomních vozů v Tempe, Pittsburghu, San Francisku a Torontu. Policejní oddělení v Tempe potvrdilo, že se Uber snaží být nápomocen a spolupracovat. Starosta Tempe Mark Mitchell prohlásil, že nebude požadovat po firmách přerušení testovacího provozu, avšak rozhodnutí Uberu počkat s dalšími jízdami do úplného vyšetření nehody vítá.

Mluvčí arizonského ministerstva dopravy Kevin Biesty dnes podle Reuters uvedl, že současná regulace jejich provozu je dostačující. „Domníváme se, že v tuto chvíli máme dostatečné zákony regulující provoz samořízených vozů."

Policie dokonce zveřejnila video z nehody, při které samořízené auto srazilo chodkyni. Na videu je patrné, že 49letá Elaine Herzbergová přecházela silnici mimo přechod na neosvětleném místě a náhle se zjevila před autem ze tmy. Podle policie by bylo obtížně této nehodě zabránit i v případě, že by auto řídil člověk.


Zdroj: youtube

Po srážce byla žena převezena do nemocnice, kde svým zraněním podlehla. Nejedná se o první nehodu vozidla s autonomním režimem, vloni např. při řízení automobilu Tesla Model S zemřel řidič. Jde však o první nehodu, při níž zemřel chodec. V tomto případě se jednalo o automobil Volvo CX90, který společnost Uber využívá ke svým autonomním testům.

Zdroj: Business Insider

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články