Podcast: Vývoj autonomních vozidel. Co na to Asimov?


			Podcast: Vývoj autonomních vozidel. Co na to Asimov?
16.2.2018 Spektrum, Podcasty

V dnešním podcastu se budeme věnovat problematice autonomních vozidel. Česká asociace pojišťoven k tomuto tématu vydala přehlednou publikaci, která shrnuje dosavadní vývoj a predikuje v této oblasti další postupy. K mikrofonu jsme si tak pozvali jednoho z autorů analýzy Lukáše Housku.

Autonomní řízení změní pojistný trh a další aspekty našeho života. Nejoptimističtější scénář, který představila ve své analýze Česká asociace pojišťoven, počítá s většinovým zastoupením autonomních vozidel ve vozovém parku v ČR už v roce 2037.

Kromě přínosů autonomního řízení ČAP upozorňuje i na etické, společenské a právní aspekty, které je třeba začít řešit nejen na úrovni legislativy.


Mohlo by vás zajímat: Petr Zapletal odešel z PČS. Nahradil ho Martin Diviš


Vývoj autonomních vozidel přinese zásadní změny také v konceptu pojištění vozidel. Časem budou stávající postupy, kdy se při likvidaci hodnotí zavinění dopravní nehody ze strany řidičů vozidel, opouštěny.

Stále větší roli u likvidace budou hrát technické znalosti, možnosti posouzení selhání systémů, jež nehodu způsobily, a s nimi spojená následná jednání o regresu vůči odpovídajícímu subjektu.

Ještě doplňme, že v aplikaci castbox lze podcast s Lukášem Houskou najít ZDE.


Lukáš Houska

Lukas Houska CAP

Je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze, kde vystudoval obor statisticko-pojistné inženýrství. Svou profesní dráhu v pojišťovnictví započal v roce 2010 v České kanceláři pojistitelů.

Měl na starosti problematiku povinného ručení a dále mj. finanční matematiku cenných papírů.Od roku 2012 pracuje na pozici pojistný matematik / finanční analytik ve společnosti SUPIN, dceřiné firmě České kanceláře pojistitelů a České asociace pojišťoven.

Zde se zabývá matematicko-statistickými analýzami autopojištění (povinné ručení a havarijní pojištění) i analýzou dat dalších pojistných odvětví (např. pojištění obecné odpovědnosti). Dále poskytuje servis pro výpočty a komplexní výkaznictví vyžadované ze strany regulace.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články