Postřehy Evy Gmentové: Technika nám vládne


			Postřehy Evy Gmentové: Technika nám vládne
29.3.2018 Spektrum, Technologie

Dnes začnu velmi neobvykle, skoro jako kdybych psala svoje pohádky. Kdysi dávno, kdy světu vládla dírkovaná matematika, neboli kdy celý suterén naší školy zabíral jeden počítač ovládaný děrnými štítky, jsem psala esej o tom, jak bude jednou technika ovládat naše životy.

A tehdy, před více než třiceti lety, jsem se nechala unášet na vlně fantazie a psala jsem o tom, jak díky elektronice budeme schopni ovládat domácnost, například na dálku zapnout topení nebo se na obrazovce dívat pomocí kamer na svou zahradu. Psala jsem o tom, že auta budou předvídat kolize, budou umět vyhodnocovat situace za nás a že řízení už bude celkem pohodlná záležitost. Psala jsem o telefonech, které budeme moci nosit s sebou a nebudeme závislí na drátech, linkách a podvojkách. Pro později narozené, jedna linka - jeden telefon. Mít podvojku znamenalo, že když telefonoval soused, vy jste nemohli.

V době, kdy jsem esej psala, jsem ani neuměla telefonovat, protože nikdo z naší rodiny telefon neměl. Do žádné domácnosti v příbuzenstvu prostě zaveden nebyl. Pro dnešní mladé lidi asi nepředstavitelná záležitost. Když se člověk rozhlédne po ulici, má pocit, že mladí lidé se s telefonem v ruce a se sluchátky v uších už rodí.

Tehdy byla má esej hodnocena jako nejlepší. Asistent – bylo to na vysoké škole – ocenil mou fantazii, a i on se zasnil nad takovým příjemným světem. Ano, je velmi příjemné, když si můžete technikou ulehčit život. Když můžete zavolat dětem a rodičům, kdy se vám zlíbí, když si odkudkoliv můžete přivolat pomoc, dokonce i z vrcholků hor a divočiny, kam lidská noha vkročí málokdy. Je příjemné sedět v autě, které hlásí blížící se překážku nebo zhoršenou dopravní situaci a zavede vás přesně do cíle. Domácnost, kde na jednom displeji navolíte teplotu ve všech místnostech a jedním kliknutím vypnete všechna světla a stáhnete žaluzie, zní skoro jako ze sci-fi filmu.


Mohlo by vás zajímat: Europ Asisstance: Pojištění na hory se vyplácí


Běda však, když je technika chytřejší než vy. Běda, když vás zradí v okamžiku, kdy ji nejvíc potřebujete. Vybitý mobil na dálnici při kolizi. Zaběhnout si na benzínku zatelefonovat vás může stát život. Jednou se mi totálně vyzkratovalo auto a zůstalo stát. Nešlo ani odtáhnout, protože i volant a kola jsou na elektronice závislá. Představa, že by se mi to stalo na dálnici, mě naprosto ochromila. A to jistě není jediný případ, kdy zrada techniky dostala své uživatele do úzkých. Co uživatele - i ty, kdo ji stvořili. Moc se o tom nemluví, ale kam v dubnu spadne čínská vesmírná stanice, která se vymkla kontrole?

V mé eseji jsem psala o tom, jak nám bude technika pomáhat, ale má fantazie už nestačila na to, že je to stále jen technika, která má slabiny. Slabiny, které nás můžou stát i život.

Další kapitolou, a myslím, že velmi častou, je situace, kdy techniku neumíte ovládat, protože je chytřejší a chytřejší a místo aby byla uživatelsky přívětivější, je stále složitější. Mnozí senioři o tom vědí své. Rádi by s dobou drželi krok, ale mnohdy nejsou schopni ovládat ani ty nejzákladnější technické vymoženosti, a tak pro ně například výrobci telefonů vyvíjejí přístroje, které nejsou „chytré“ a umějí jen telefonovat.


Mohlo by vás zajímat: IT technologie pro obchodníky v pojišťovnictví


Technika jde stále dopředu a my lidé bychom s ní měli držet krok, ale ne vždy se nám to daří. Když se nad tím zamyslíte, předchozí věta je velmi zajímavá. Technika je výdobytkem lidské mysli, a přesto s ní lidé, a tedy ani lidská mysl, občas nedokáže držet krok. A to je krásná ukázka toho, jak jsme jako lidé odlišní a různí. V obchodě dostanete mnoho telefonů různých značek, ale naprosto stejných funkcí a postupů.

Ale ani jeden člověk, který do prodejny přijde, není totožný s tím dalším. Pořád jsme lidé, každý originál, každý individualita. Někteří z nás jsou natolik geniální, že dokážou techniku vymyslet, řídit, ovládat. Tvoří techniku, kterou my ostatní sotva dokážeme užívat, natož abychom jí rozuměli. Ta lidská různorodost je nádherná.

Asi celou dobu přemýšlíte o tom, co mě inspirovalo k napsání tohoto článku. Nejdříve to, že moje nová domácnost vykazuje znaky z mé eseje napsané před více než třiceti lety. A pak slzy beznaděje, když ani odborník v Apple prodejně nechápe, proč z mého mobilu i ze zálohy na iCloudu zmizely všechny kontakty. Ale stejně jako Dalibora naučila nouze housti, mě hloupá chyba naučila, jak jí do budoucna předejít. Kontakty jsou již nenávratně pryč, ale jako zdatný uživatel telefonu jsem už zase o krok blíž pokroku.

Ing. Eva Gmentová, LL.M.

Specialista na vzdělávání v oblasti korporátního pojištění

Zakladatelka E.G.I. Education Grow Insurance

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články