PwC: Tři čtvrtiny firem loni zdražovaly. S rychlým růstem cen se počítá letos


			PwC: Tři čtvrtiny firem loni zdražovaly. S rychlým růstem cen se počítá letos
21.1.2022 Spektrum

Tři čtvrtiny českých firem v loňském roce zvyšovaly ceny, téměř třetina přitom přistoupila ke zdražení o více než 10 procent. Generální ředitelé firem navíc očekávají, že rychlý růst cen vydrží i v letošním roce, vyplývá z aktuálního unikátního průzkumu PwC CEO Survey mezi šéfy českých firem.

Plných 75 % generálních ředitelů českých firem připouští, že v loňském roce jejich společnost zvýšila ceny svých výrobků či služeb. Řada firem přitom sáhla k razantnímu zdražování, 28 % šéfů říká, že jejich firma zvýšila ceny o více než 10 %. „Už na jaře loňského roku jsme od šéfů českých firem slyšeli o hrozbách rychle rostoucích cen. Málokdo si ale tehdy dovedl současnou výši inflace představit nebo připustit. Reálný život ve firmách přitom statistiky předbíhá, a proto nelze v prvním pololetí letošního roku čekat, že by inflace zmizela,“ komentuje výsledky aktuálního CEO Survey partner PwC Petr Kříž.


Mohlo by vás zajímat: Martin Diviš: O pojistný sektor se společnost může stoprocentně opřít


PwC Tři čtvrtiny firem loni zdražovaly. S rychlým růstem cen se počítá letos 1Více než čtvrtina firem loni zvýšila ceny o 5–10 procent, to odpovídá reálné inflaci, která se koncem roku přehoupla přes šestiprocentní hranici. Naopak 23 % firem ceny loni neměnilo a pouhá 2 procenta společností si mohla dovolit zlevnit.

„České firmy loni čelily řadě pocovidových efektů: rostly ceny dovážených surovin, chyběli lidé, na podzim se přidaly skokově rostoucí ceny energií i pohonných hmot a vláda pustila do ekonomiky o 420 miliard korun více, než z ní dostala. To vše se v cenách zboží i služeb nutně muselo projevit. Navíc výhled na příští měsíce nenaznačuje, že by inflace měla začít klesat,“ dodává partner PwC Petr Kříž. 

To potvrzuje i další odpovědi z aktuálního CEO Survey. Šéfové českých firem totiž počítají s tím, že inflace bude vysoká i v letošním roce. Více než polovina generálních ředitelů (58 %) počítá s tím, že inflace letos zůstane nad pětiprocentní hranicí, 30 % počítá s inflací mezi 4 a 5 procenty a 11 % s růstem cen o 3 až 4 %. Ani jeden z oslovených generálních ředitelů nevěří tomu, že by se inflace dostala pod dvouprocentní inflační cíl ČNB.

PwC Tři čtvrtiny firem loni zdražovaly. S rychlým růstem cen se počítá letos 2Česká národní banka bojuje s inflací rychlým zvyšováním úrokových sazeb, když základní dvoutýdenní repo sazba loni vzrostla o 3,5procentního bodu z 0,25 % na 3,75 %. „Dá se očekávat, že ČNB v tomto boji bude pokračovat i letos, růst sazeb ještě není u konce, nicméně v druhém pololetí bychom již měli vidět pozitivní efekty této měnové politiky,“ dodal Petr Kříž s tím, že zajímavé je, že na rychlé zvyšování sazeb zatím nijak významně nereaguje česká koruna. 


Mohlo by vás zajímat: ČKP: Počet pojištěných vozidel se blíží 9 milionům


Právě rychle rostoucí ceny jsou podle generálních ředitelů jednou z největších překážek rozvoje jejich společnosti, 42 % z nich označuje růst cen surovin a materiálů za největší omezení. A 20 % považuje za velkou překážku růst cen energií. Naopak růst úrokových sazeb a s tím zdražující úvěry trápí jen 6 % generálních ředitelů. „I v tomto směru má centrální banka od šéfů většiny českých firem zelenou,“ uzavírá Petr Kříž. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články