Rakouská UNIQA podpoří elektrovozy slevou z pojistného


			Rakouská UNIQA podpoří elektrovozy slevou z pojistného
25.4.2018 Spektrum, Zahraničí

Elektromobily se stávají v sousedním Rakousku atraktivní alternativou, pokud jde o pořízení nového vozidla. Loni bylo do provozu uvedeno celkem 5433 elektromobilů. To znamenalo oproti roku 2016 meziroční nárůst o 42 %. Rakouská pojišťovna UNIQA dokonce v roce 2017 zaznamenala o 45 % více pojištěných elektromobilů.

Nezbytnou podmínkou provozu je dostatečně hustá síť dobíjecích stanic. V té se Rakousko řadí mezi 10 nejlépe vybavených států v Evropě. Kromě toho odstartoval ke konci loňského roku projekt firmy IONITY zaměřený na výstavbu rychlonabíjecích stanovišť na dálnicích a hlavních dopravních tazích napříč celým Rakouskem, ale také Německem a Norskem. Díky této iniciativě bude brzy možné využívat bez omezení elektromobily na dlouhé tratě.


Mohlo by vás zajímat: Obří obchod. Cigna plánuje převzetí za 67 miliard $


Sleva z pojistného UNIQA

Rakouská pojišťovna UNIQA odměňuje řidiče zaměřené na ochranu životního prostředí slevou 25 % z pojistného za povinné ručení, rozhodnou-li se pro elektromobil. K tomu odpadají i pojistné daně podle motorizace a další poplatky. Úspora může například u vozidla o výkonu 85 kW činit i více než 60 % z pojistného.

Státní podpora

Rakouská spolková vláda vyhlásila ve spolupráci s dovozci automobilů a motocyklů podpůrný balík, nazvaný Akce E-mobilita. Ta dále ulehčuje rozhodování motoristům, kteří chtějí při jízdě chránit životní prostředí.

Na koupi vozidla s čistě elektrickým pohonem anebo alternativním pohonem přispěje stát až 4.300 EUR, není-li ceníková cena konkrétního vozu vyšší než 50.000 EUR. Musí se jednat o koupi nebo leasing elektromobilu nově uvedeného do provozu. Žádost o podporu je třeba podat nejpozději do 6 měsíců od koupě. Pro pořízení hybridních aut nebo jednostopých elektromobilů se poskytuje dotace v menším rozsahu. Další podporu navíc získají ti, kteří si kromě nákupu elektromobilu zřídí hned i privátní dobíjecí stanici.


Mohlo by vás zajímat: Ladislav Kročák: Zprostředkovatelů je téměř 180 000


Zvláštní registrační značky

Od dubna loňského roku požívají majitelé elektromobilů dalších výhod. Dostávají speciální bílé značky se zelenými písmeny. Díky těmto značkám mohou využívat na komunální úrovni další bonusy, například bezplatné parkování. Týká se to například Grazu, Klagenfurtu, Villachu a v Innsbrucku. Obce mohou rovněž dovolit, aby si elektromobily dobíjely baterie v oblastech se zákazem zastavení nebo parkování, které budou k tomuto účelu zvlášť označeny.

Zdroj: UNIQA Versicherungen

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články