Rakouská zajímavost: Počet loupeží klesl. Přesto roste poptávka po trezorech


			Rakouská zajímavost: Počet loupeží klesl. Přesto roste poptávka po trezorech
1.3.2019 Spektrum

V Rakousku ožívá trh s trezory. Po stagnaci z roku 2017 loni znovu vzrostl obrat výrobců uzamykatelných bezpečnostních schránek. A to i přesto, že během prvního pololetí 2017 zaznamenali policisté snížení počtu krádeží vloupáním. I prodej zbraní se zpomalil.

Na trhu jsou v kurzu zejména skříňky na zbraně a trezory zabudované do zdi. Ukázala to studie portálu BRANCHENRADAR.com.

Obrat za trezory vzrostl loni o 2,3 % a činil celkem 10,5 milionu EUR. Obrat za skříně na zbraně vzrostl o 5,9 %. Po oživení trhu, který je dáván do souvislosti s přílivem uprchlíků v letech 2014 a 2015 přišla stagnace v letech 2016 a 2017. To pravděpodobně znamenalo, že veřejnost se uklidnila a pociťovala už méně nejistoty. Také pro loňský rok nic nenasvědčovalo tomu, že by branže trezorů měla očekávat úspěšnější odbyt. Dokonce právě naopak, protože během prvních šesti měsíců roku dosti podstatně klesl počet případů krádeže vloupáním.

Posílení se týkalo všech skupin artiklů bezpečnostních schrán. Nejlépe si vedly skříňky na zbraně, jejichž odbyt se zvedl o 3,4 % oproti roku 2017. Tento vývoj je nečekaný zejména v souvislosti s tím, že naopak prodej ručních zbraní loni stagnoval. Jeví se to tak, že vzrostla odpovědnost držitelů osobních zbraní, aby ukládali své střelné zbraně bezpečně. Také trezory k zabudování do zdi zaznamenaly oživení odbytu, když obrat za ně vzrostl o 2,6 %. Dařilo se i trezorům k instalaci do skříní (plus 2,0 %), zatímco prodej schránek na cenné předměty vzrostl v porovnání s tempem celého odvětví pomaleji (plus 1 %).


Mohlo by vás zajímat: Ministerstvo financí: Česká ekonomika letos poroste o 2,5 %


Odbyt zbraní se loni dále zpomalil

Podle stejného zdroje loni dále oslabila poptávka po ručních střelných zbraních, a po boomu z nedávné doby už není ani památky. Nové zbraně na trhu ztrácely, odbyt držela pozitivní čísla u použitých zbraní.

Celkem se v Rakousku loni prodalo 59 360 kusů střelných zbraní, což znamenalo o 1,2 % více než v roce 2017. Sedm z deseti zakoupených zbraní byly použité. Zatímco v letech 2015 a 2016 byly růstové hodnoty výraznější (pokaždé okolo 6 %), poptávka v dalších letech se vždy zpomalila vždy více než o polovinu.

Celkový loňský obrat za zbraně v Rakousku činil 54,2 milionu EUR. Odbyt na sekundárním trhu použitých zbraní vzrostl o 2 %. O skutečné pořízení zbraně však jde pouze částečně. Z velké části šlo spíše o legalizaci držení již stávající zbraně kategorie B (zejména pistolí a revolverů), které nebyly dosud řádně registrovány.

Rakouský trh se zbraněmi je relativně koncentrovaný. Pět nejsilnějších značek (Blaser, Mauser, Ruger, Sabatti a Sauer) drželo dohromady loni tržní podíl 76 %. U ručních střelných zbraní se držely nahoře tři značky (Glock, Sig Sauer a Ruger) s celkovým tržním podílem 65 %.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články