Růst cen nemovitostí zůstal vysoký


			Růst cen nemovitostí zůstal vysoký
3.4.2020 Spektrum

Téma růstu cen nemovitostí je v Česku stále aktuální. Zvláště ve velkých městech se byty stávají pro většinu zájemců nedostupnými. Vývoj indexu cen nemovitostí (HPI) zatím nenaznačuje, že by mělo dojít k výraznější změně. Více se dozvíte v článku, který byl publikován v časopise Českého statistického úřadu STATISTIKA&MY.


Odborný časopis STATISTIKA&MY je k přečtení ZDE


Ceny nemovitostí se ve 3. čtvrtletí 2019 zvyšovaly ve většině zemí EU. Podle nejnovějších údajů Eurostatu se ČR stále drží mezi zeměmi, kde nemovitosti ve 3. čtvrtletí 2019 zdražovaly nejrychleji – meziročně i mezičtvrtletně. Tempo sice nedosahuje dvouciferných hodnot jako v roce 2017 (tehdy byla ČR v čele žebříčku), přesto je meziroční navýšení velmi vysoké (8,6 %).

Ceny rostou rychleji v nových členských zemích

Průměrný meziroční přírůstek cen nemovitostí v EU ve 3. čtvrtletí činil 4,1 % a růst se ve srovnání s rokem 2018 mírně snížil. K největšímu navýšení došlo v Lotyšsku (13,5 %), na Slovensku (11,5 %) a v Lucembursku (11,3 %). Podle zpráv o zdražování bydlení se v Lotyšsku i na Slovensku odehrává scénář známý v Česku – dlouhotrvající období ekonomického růstu zvyšuje poptávku po nemovitostech, zejména v metropolitní oblasti, nabídka však nedokáže dostatečně rychle reagovat. V metropoli přibývá nových nemovitostí pomalu a již dokončené projekty developeři „pouštějí“ na trh po částech. Jak je vidět na českém příkladu, prudký cenový růst se postupně přelije i do oblastí mimo hlavní město, což může způsobovat problémy nízko­příjmovým skupinám obyvatel.

V současnosti rostou ceny nemovitostí rychleji v zemích, které do EU vstoupily po roce 2000. Meziročního přírůstku nad průměrem EU dosáhlo 11 z novějších členů. Pod průměrem se umístily jen Rumunsko (3,9 %) a Kypr (2,3 %). Ve 3. čtvrtletí nakonec meziročně vzrostl HPI ve všech zemích EU. Nejméně to bylo v Itálii (0,4 %, první meziroční přírůstek od 4. kvartálu 2016). Poměrně výrazně loni zpomalil meziroční růst HPI ve Velké Británii (ve 3. čtvrtletí dosáhl 1,1 %). Nízká dynamika naopak přetrvává ve Finsku (1,2 %).


Mohlo by vás zajímat: Ivan Špirakus: Nové zkoušky jsou věčným soubojem mezi teorií a praxí


Meziroční růst Indexu cen nemovitostí (3. Q 2019, %) Zdroj EUROSTAT


Odborný časopis STATISTIKA&MY je k přečtení ZDE


Karolína Zábojníková
Vedoucí oddělení svodných analýz
Český statistický úřad

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články