Spoření a investice: Rakušané sázejí na jistotu


			Spoření a investice: Rakušané sázejí na jistotu

Podle on-line ankety pořádané výzkumnou agenturou GfK Austria GmbH v letech 2014 až 2017 se ukazuje, že zájem Rakušanů o různé formy spoření a investic prodělaly v poslední době podstatné změny. Od loňského roku jsou na špici atraktivity vlastnictví domů a pozemků. Stavební spoření a vkladní knížky, které bývaly evergreenem dlouhá léta, se už poněkud zotavily z absolutního nezájmu, ale svoji historickou neotřesitelnou sílu z předkrizové doby ještě hledají.

Od roku 2013 si uložení úspor do nemovitostí (domy a pozemky) drží stále vysokou laťku – lidé v Rakousku by ho (bez ohledu na vlastní skutečné možnosti investic) volili nejčastěji, přičemž tato volba oscilovala stále okolo 40 % respondentů (2017: 43 % do domů, 39 % do pozemků).

Naopak stavební spoření, nejpopulárnější forma ukládání finančních rezerv v letech 2014 a 2015, ztratilo celých 10 % hlasů (43 % v roce 2014; 34 % letos v září). Zlato prodělalo několik výkyvů, ale v průměru zůstává pro naše jižní sousedy i nadále solidní volbou (28 % respondentů pro něj hlasovalo letos). Domácí úspory „do slamníku“ preferoval v září 2017 každý šestý respondent, což znamenalo oproti předchozím dvěma letům snížení o pět procentních bodů. Zdá se, že důvěra Rakušanů ve finanční sektor znovu posílila.


Mohlo by vás zajímat: Katastrofy 2017: škody vyčísleny na 136 mld. USD


Životní pojištění oscilovalo ve sledovaném období mezi 15 a 18 %, přičemž zhruba kopírovalo zájem o investice do akcií. Nejmenší chuť mají Rakušané ukládat peníze do penzijních fondů, a to jak státních, tak soukromých.

Více než pětina (22 %) rakouské populace stále považuje za atraktivní vkladní knížky, zatímco čtvrtina si oblíbila on-line spořící účet, a to zejména mladá populace od 15 do 29 let ve větších městech. Klasická vkladní knížka oslovuje lidi spíše na venkově. Celkově se ukazuje, že tento konzervativní nástroj a jeho moderní on-line alternativa zůstávají „základní finanční výbavou“ většiny Rakušanů, pro něž je nadále alfou a omegou bezpečné uložení jejich peněz.

GfK oslovuje rakouskou veřejnost ve věku od 15 let pravidelně každý kvartál, a to bez ohledu na jejich osobní finanční možnosti, čistě podle jejich aktuálního zájmu o daný finanční nástroj. Od roku 2014 jsou vyhodnocovány výsledky podle on-line metodiky dotazování (CAWI).

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články