Europ Assistance: Dva ze tří Čechů míří na dovolenou autem


			Europ Assistance: Dva ze tří Čechů míří na dovolenou autem
5.6.2018 Tiskové zprávy

Češi letos na dovolenou pojedou autem a za celou rodinu utratí nejčastěji do 25 tisíc korun. Mezi destinacemi vedou přímořské lokality, mezi seniory ale dovolená na pláži přestává být populární. Vyplývá to z průzkumu Holiday Barometer, který v květnu realizovala společnost Europ Assistance.

Letní dovolenou si letos Češi užijí převážně v Evropě. Největší oblibě se těší přímořské destinace, pro letní dovolenou je upřednostňuje 38 % lidí. „Naše data opětovné zvýšení zájmu o tradiční letní destinace, jako je Itálie a Chorvatsko. V těchto zemích v létě také nejčastěji poskytujeme českým turistům pomoc,“ uvedl Vladimír Fuchs, generální ředitel Europ Assistance.

K moři míří lidé často s celými rodinami, včetně dětí. Průzkum ale ukázal zajímavý trend. Lidé nad 65 let po dovolené na pláži tolik netouží. Za preferovanou destinaci ji označilo jen 23 % z nich, tedy o 15 p.b. méně než v průměru. Naopak o něco raději cestují po vnitrozemí, mírný pás označilo za ideální téměř 22 % seniorů. Mezi mladými lidmi do 26 let jsou zase nadprůměrně populární velká města a metropole.


Mohlo by vás zajímat: Brexit: Hiscox si vybral Lucembursko


Lidé ve starším věku pravděpodobně více zvažují zdravotní rizika, která jim mohou hrozit v exotických destinacích i během dlouhého cestování,“ komentoval trend Vladimír Fuchs ze společnosti Europ Assistance. Jeho slova potvrzují výsledky mezinárodního srovnání. Lidé přikládají stále větší význam zdravotnímu stavu a také klimatu, což může souviset i s extrémně horkým počasím v Evropě.

Na dovolenou pojedou Češi nejčastěji autem, v průzkumu to uvedlo 69 % respondentů. Jen asi třetina těch, kteří plánují vycestovat, hodlá využít letecké služby. Vlakem nebo autobusem plánují jet na dovolenou jen jednotky procent lidí.

Vlastní auto je dlouhodobě naším nejoblíbenějším dopravním prostředkem pro cestu na dovolenou. Pro ilustraci, během loňské letní sezony jsme pomohli víc než šesti tisícům českých řidičů v zahraničí. Nejčastěji kvůli nehodě nebo poruše vozidla,“ říká Vladimír Fuchs.


Mohlo by vás zajímat: 1Q 2018: Jaké jsou výsledky Generali a AXA?


Češi si dovolenou chtějí užít. 71 % z nich zajímá kvalita turistických služeb v cílové destinaci a stejně velký podíl lidí dá na doporučení přátel. Oproti loňskému roku se také víc zajímají o sportovní a kulturní aktivity na místě, ty bere do úvahy 56 % Čechů. Ještě loni to přitom bylo jen necelých 43 %.

Největší obavy mají ze zdravotních rizik (70 % lidí), hrozby teroristických útoků (69 %) nebo osobního napadení (61 %). Výrazně přibylo lidí, kteří se obávají, že je na dovolené zastihne přírodní katastrofa. Té se obává 58 % lidí, vloni to bylo téměř 39 %. Rozhodující je ale pro většinu lidí finanční nákladnost dovolené, tu řeší víc než 88 % lidí.


Mohlo by vás zajímat: Jaký je vliv Solvency II na německý trh?


Většina Čechů plánuje letos za dovolenou vynaložit částku do 25 tisíc korun (967 €), tedy podobně jako v minulém roce. To je zhruba polovina evropského průměru (1957 €). Zhruba stejně jako Češi plánují za dovolenou utratit v sousedním Polsku (1030 €). Naopak Němci během dovolené nejspíš utratí dvojnásobek (2376 €) a Rakušané pojedou na prázdniny s rozpočtem skoro trojnásobným (2645 €).

Dražší dovolenou připouštějí především obyvatelé Prahy a ti, kteří se chystají do vzdálenějších destinací mimo Evropu. Lidé během dovolené hodlají utrácet za celou rodinu, jen 17 % respondentů uvedlo, že budou platit výhradně sami za sebe.

Průzkum Holiday Barometer realizovala v květnu společnost Europ Assistance. Postoje a plány na letní dovolenou zjišťuje celosvětově už osmnáctým rokem.

Zdroj: Europ Assistance

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články