Kudy raději nejezdit? Allianz vám poradí


			Kudy raději nejezdit? Allianz vám poradí

Dopravně-bezpečnostní projekt Allianz Automapa hledá nejrizikovější úseky na silnicích v Česku a nyní přináší žebříček nebezpečných míst, která se do statistiky nově zapsala během roku 2016. Seznam vychází z databáze dopravních nehod evidovaných Policií ČR, zpracovaných podle komplexní metodiky. Jde o podrobnou celorepublikovou studii, nikoli analýzu nehodovosti klientů Allianz.

Podmínkou pro zařazení konkrétního místa do Allianz Automapy jsou alespoň dvě na sobě navzájem zcela nezávislé dopravní nehody s těžkými zdravotními následky nebo smrtí v daném úseku během roku 2016, mezi nimiž nebyla vzdálenost větší než 100 metrů. 

Aktuální etapa projektu se zabývá hledáním nových rizikových míst. Upozorňuje na lokality, které nebyly identifikovány v žádné z předchozích zpráv Allianz Automapy a v roce 2016 splnily daná kritéria. Seznam vznikl ve spolupráci s brněnskou projekční kanceláří HBH.


Mohlo by vás zajímat: Proč Allianz nenutí klienty předplácet pojistné na rok dopředu?


„Pro určení pořadí žebříčku byl důležitý zaprvé počet nehod, při kterých ve vybraném úseku došlo ke smrtelnému nebo těžkému zranění, dále počet zraněných nebo usmrcených osob na místě, ale také závažnost jejich zranění a počet ostatních nehod v dané lokalitě,“ uvádí Radana Pochop Rusevová z Allianz nadačního fondu.

Noční můra? Jízda po silnici I/11

Tři nejrizikovější úseky z desítky nově identifikovaných mají jednoho společného jmenovatele – silnici I/11. Jízda po této komunikaci se pravidelně stává osudnou řidičům v Olomouckém, Královéhradeckém a Moravskoslezském kraji. Ve třech lokalitách vytipovaných Allianz Automapou se jen loni stalo celkem 14 dopravních nehod, z toho 10 vážných.

Vůbec nejhorší nová lokalita za rok 2016 se objevila v mírné zatáčce v Olomouckém kraji, v katastru obce Olšany na Šumpersku, a to v úseku mezi odbočkami ze silnice I/11 směrem na Bohutín a na Vyšehoří. Během loňského roku se zde staly celkem čtyři dopravní nehody, které způsobily těžká zranění sedmi pasažérům.


Mohlo by vás zajímat: Allianz jako první nabízí srovnání nákladovosti životního pojištění s konkurencí


Druhá nejrizikovější lokalita v rámci žebříčku nových míst je k nalezení přesně na hranicích Královéhradeckého a Pardubického kraje. Jde o nájezd na dálnici směrem do Prahy v katastru obce Praskačka, formálně stále v okrese Hradec Králové. Na zdejší I/11 se loni stalo celkem šest dopravních nehod, během nichž jeden člověk na místě zahynul a čtyři se těžce zranili. Další čtyři osoby vyvázly s lehkými poraněními.

Nově se v žebříčku objevila také křižovatka na okraji obce Mokré Lazce v okrese Opava v Moravskoslezském kraji. V roce 2016 se zde staly čtyři nehody, během nichž se dva lidé těžce zranili a deset lidí si odneslo poranění lehká. Skončila celostátně na 3. místě.

Z top desítky nejnebezpečnějších úseků se v roce 2016 hned po dvou nových lokalitách objevilo v Královéhradeckém, Středočeském a Jihočeském kraji. Naopak radovat se mohou obyvatelé Karlovarského kraje a Vysočiny. Ke vzniku nových rizikových lokalit pro nehody s těžkými osobními následky zde loni vůbec nedošlo.

Žebříček nových kritických míst na základě analýzy Allianz pro rok 2016

Celostátní pořadí

Silnice

Kraj

Katastr

Nehod za rok 2016 celkem

Zraněné osoby

SZ

TZ

LZ

1

I/11

Olomoucký

Olšany

4

0

7

0

2

I/11

Královéhradecký

Praskačka

6

1

4

4

3

I/11

Moravskoslezský

Mokré Lazce

4

0

2

10

4

I/38

Středočeský

Nepřevázka

5

1

3

3

5

I/4

Středočeský

Jíloviště

4

0

4

2

6

I/13

Liberecký

Mníšek

2

1

2

2

7

I/50

Zlínský

Veletiny

2

1

2

1

8

I/20

Jihočeský

Předotice

2

1

2

0

9

I/33

Královéhradecký

Předměřice n/L.

3

1

2

0

10

I/3

Jihočeský

Č. Budějovice

2

0

3

3

Zkratky: SZ = smrtelná zranění; TZ = těžká zranění; LZ = lehká zranění.

Mapy první desítky nově identifikovaných rizikových lokalit s odkazem na Google Street View najdete na www.allianzfoto.cz ve složce Allianz Automapa 2017. Pro celostátní on-line verzi Allianz Automapy přejděte na www.allianz.cz/automapa.

Allianz nadační fond se činí nejen v Libereckém kraji

Allianz nezůstává pouze u statistik. Ve spolupráci se společností 3M vybrané nehodové úseky upravuje, a přispívá tak ke snižování nehodovosti.

Specialisté na dopravní bezpečnost se díky Allianz nadačnímu fondu aktuálně činí v Libereckém kraji. Reflexní dopravní značení přibyde v „esíčku“ při vjezdu do obce Zahrádky na Českolipsku. Úpravou nedávno prošla také dlouhodobě nebezpečná křižovatka na silnici I/11 mezi Šenovem a Havířovem v Moravskoslezském kraji.

V minulosti byla opravena hned dvě na sebe navazující nehodová místa ve Zlínském kraji, v katastru obcí Buchlovice a Staré Hutě. Dále lokalita u Řevničova na Kladensku ve Středočeském kraji, nebezpečné místo u Lhoty pod Libčany v Královéhradeckém kraji, předtím lokalita u Toužetína na Lounsku a v Milíně na Příbramsku.

Zdroj: Allianz pojišťovna

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články