Slavia a policie ocenily terénního pracovníka za pomoc při nalezení dívky


			Slavia a policie ocenily terénního pracovníka za pomoc při nalezení dívky
5.10.2022 Tiskové zprávy

Ocenění Ztracená pomněnka obdržel od Slavia pojišťovny a Policie ČR Tomáš Balek z Ústí nad Labem. Za pomoc při nalezení čtrnáctileté dívky, po které bylo vyhlášeno celostátní pátrání, dostal kromě certifikátu také hodinky.

Na začátku tohoto příběhu byl útěk z domova na Českolipsku s dopisem na rozloučenou. Vzhledem k tomu, že dívka trpěla epilepsií a měla sklony k sebepoškozování, dostal její případ okamžitě poznámku „dítě v ohrožení“ a byl zařazen do systému Národního koordinačního mechanismu pátrání po pohřešovaných dětech. Cestovala po celé České republice a Tomáš Balek ji objevil ve druhé polovině června v Ústí nad Labem.


Mohlo by vás zajímat: Devizové trhy v éře FinTechu


„Šel jsem na klasickou pracovní pochůzku a najednou jsem zahlédl hlouček lidí,“ vzpomíná zaměstnanec ústeckého centra pro drogově závislé. „Zdálo se mi, že v něm vidím tvář, kterou jsem znal z pátrání na sociálních sítích a také shodou náhod ze stejné vesnice na Českolipsku, kde bydlím,“ popisuje Balek. Pokračoval však dál, protože si myslel, že se spletl. Po chvíli mu to ale nedalo a ke skupince se vrátil. „Byla tam v hloučku takových podivných týpků a když mě uviděla, začala si dávat ruce před obličej. Viděl jsem, že je měla pořezané. Ostatní, když mě spatřili, tak rychle zmizeli.“

Tomáš Balek přišel až k hledané dívce. „V první chvíli jsem si myslel, že taky uteče, ale začali jsme si povídat, pak jsem jí vzal k nám do centra pro drogově závislé a řekl jí, že má dvě možnosti. Buď jí odvezu domů za mámou, nebo zavolám policii. Vybrala si tu druhou,“ doplňuje ústecký terénní pracovník.


Mohlo by vás zajímat: Financování InsurTechu ve světě sice posílilo, loňský rok však nepřekonalo


„Ztracenou pomněnkou chceme poukázat na to, že hrdinové nejsou pouze ve filmech a počítačových hrách, ale že jsou to obyčejní lidé,“ vysvětluje generální ředitel Slavia pojišťovny Karel Waisser. „Ačkoliv pojišťovnictví pracuje s oceňováním rizik, velmi dobře víme, že lidský život je ve skutečnosti nenahraditelný. Často jej může zachránit pouhá všímavost. Kamerové systémy nejsou všude, ale oči a cit máme všichni,“ dodává Waisser.

„Policie České republiky si Mezinárodní den pohřešovaných dětí, takzvaný pomněnkový den připomíná každoročně 25. května a využívá ho k rozšiřování povědomí veřejnosti o tématu pohřešovaných dětí i dalších osob,“ říká policejní prezident genmjr. Martin Vondrášek. Právě v tento den se totiž v roce 1979 v New Yorku ztratil cestou do školy šestiletý chlapec, a přestože následovalo rozsáhlé pátrání, nebyl bohužel nikdy nalezen.

„Ztracená pomněnka se ale nechce zaměřovat pouze na děti, protože stejnou pozornost potřebují při pohřešování i ostatní, velmi často třeba senioři,“ dodává plk. Jan Rybár, vedoucí odboru pátrání Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování. „Velkou pomoc při pátrání často přináší zapojení dobrovolníků, dobrovolnických organizací i široké veřejnosti a jsem rád, že touto cestou máme možnost
ty nejobětavější za jejich pomoc ocenit,“
doplňuje Vondrášek.


Mohlo by vás zajímat: 2Q 2022: Aegon má ztrátu 348 mil. €. Čistý zisk skupiny Talanx je 560 mil. €


Cílem společného projektu Slavia pojišťovny a Policie ČR Ztracená pomněnka je motivovat lidi k vzájemné pomoci, empatii a všímavosti. Ocenění v něm získávají ti, kterým nejsou lhostejné problémy ostatních. Ztracenou pomněnku dostanou za pomoc při nalezení pohřešovaného člověka. Bez ohledu na to, zda jde o dítě, dospělého nebo seniora.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články