Ze škodních statistik UNIQA vyplývá, že se loni více kradlo


			Ze škodních statistik UNIQA vyplývá, že se loni více kradlo

Škodní statistiky UNIQA za loňský rok potvrzují to, o čem hovoří Policie ČR: v uplynulém roce výrazně vzrostl počet krádeží nebo krádeží vloupáním. UNIQA registrovala výrazný nárůst takových pojistných událostí jak v pojištění majetku občanů, tak i v pojištění aut. Pohyboval se v řádu vyšších desítek procent.

Už v lednu upozornila Policie ČR na jednoznačný trend, že po několika klidnějších letech se loni opět kradlo ve velkém. A to tak, že šlo od roku 2016 o nejvyšší zaznamenaná čísla. Počty vloupání do objektů stoupla v ČR například meziročně bezmála o 10 %. Největší díl (asi pětina) připadala na vozidla, na dalších místech figurovaly rodinné domy a byty (společně cca 12 %). Chaty a chalupy se podílely loni v asi 4 % případů.


Mohlo by vás zajímat: Financování hromadných žalob: Jaký je legislativní vývoj v EU?


UNIQA trend potvrzuje v pojištění majetku

Při pohledu do škodních statistik UNIQA 2022 lze tento vývoj potvrdit v pojištění domácností a v pojištění nemovitostí (trvale obývaných i rekreačních). Během loňského roku bylo v ČR registrováno celkem asi 2 130 pojistných událostí vzniklých krádeží nebo vloupáním na majetku pojištěných osob v retailu. Mimo to sem spadají i škody vzniklé odcizením stavební součásti, vandalstvím na pojištěných objektech či loupež. Mohou sem patřit i pojistné události vzniklé například odcizením kola mimo domácnost, nebo osobních věcí na kolejích a internátech, případně velmi četné krádeže předmětů z vedlejších objektů (zabezpečených garáží, sklepů, zahradních chatek apod.). V porovnání s předchozím rokem 2021 to znamenalo nárůst takových událostí bezmála o 80 %.

Nejvíce odcizení a vloupání se u klientů UNIQA událo v listopadu, březnu a v srpnu 2022. V tomto ohledu nelze vysledovat ve vývoji jednoznačný trend (v předchozím roce bylo nejvíce škod tohoto druhu registrováno v letních měsících červenec až září). Všechny případy byly doloženy šetřením Policie ČR.


Mohlo by vás zajímat: Není rakovina jako rakovina. Na co si dát pozor, když se chcete pojistit?


Také auta klientů UNIQA mizela častěji

V havarijním pojištění UNIQA byl silným rokem z hlediska odcizení aut či vloupání do aut letopočet 2017, kdy zmizelo majitelům pojištěným pro případ této kriminality 93 automobilů a 207 klientů našlo své auto vykradené. Poté tyto aktivity 4 roky za sebou setrvale klesaly (2021: 34 odcizených vozidel a 47 vykradených vozidel). Ovšem v loňském roce se tento příznivý trend obrátil: ke konci prosince evidovala UNIQA celkem 49 odcizených vozidel a 70 vykradených vozidel. Tyto počty znamenají meziročně enormní nárůst 44 % v případě odcizených aut, respektive 49 % v případě vloupání do aut.

Ve statistikách převažují krádeže aut nebo částí aut ve městech nad venkovem. U části odcizených vozidel je předpoklad vývozu za hranice. Úspěšnost policejního pátrání po zlodějích aut bohužel není z pohledu pojišťovny vysoká a výrazně se nelepší.

„Pro specializované zloděje-překupníky jsou na novějších vozidlech atraktivní kola na discích z lehkých slitin, dále filtry pevných částic, vestavěné navigace, nosiče jízdních kol. Dále zloději nepohrdnou věcmi, které jsou viditelně a volně ložené v interiéru vozidla, nebo dokonce pohonnými hmotami,“ vypočítává hlavní cílovou „kořist“ zlodějů Jiří Moravec, manažer likvidace škod z pojištění aut UNIQA.

Těžká ekonomická situace motivuje zloděje

Podle vyjádření Karla Doudy, manažera likvidace škod z majetku a odpovědnosti UNIQA je za loňským strmým nárůstem několik faktorů: „Skončil lockdown a další covidová omezení, což podpořilo mobilitu. Lidé už byli méně doma, zatímco předtím velkou část bytové kriminality pobyt majitelů v objektech od vloupání odrazoval. Současně však enormně rostly životní náklady a komplikovala se finanční situace mnohých lidí, kteří viděli v krádežích příležitost přilepšit si. Je to vidět i na tom, že více mizely předměty, které lze snadno a rychle zpeněžit, jako například dražší nářadí, kola a podobně.“ 


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Zelený tunel


Podobně hodnotí situaci i Jiří Moravec, jenž v oblasti aut vidí ještě jeden aktuální faktor: „Ceny nových vozidel enormně vzrostly a ztenčila se jejich nabídka. V návaznosti na to stouply i ceny ojetin. Obojí se podepisuje spolu s tíživou ekonomickou situací velké části občanů na tom, že vzrostla poptávka po „nestandardně“ opatřovaných náhradních dílech a částech automobilů. A ta povzbuzuje zloděje k jejich aktivitě.“

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články